Køge North Station

Køge North Station

2018 yılında tamamlanması beklenen, COBE, DISSING+WEITLING ve COWI'nin tasarladığı Køge North Station Kopenhag bölgesi için bir aktarma merkezi olacak.

Køge North Station, Kopenhag bölgesinde hızlı trenlerin, banliyölerin ve otoyalların kesiştiği bir trafik merkezi oluşturacak. Proje, 225 metre uzunluğunda bir yaya köprüsü, bir istasyon, bir park ve bisiklet yollarından oluşuyor.

2014 yılının başında Køge Belediyesi, Banedanmark ve DSB Properties tarafından açılan uluslararası yarışmaya 4 ekip davet edildi. Kengo Kuma & Associates, Gottlieb Paludan Architects ve Arep Ville’in de katıldığı yarışmanın sonucunda COBE, DISSING+WEITLING ve COWI’nin projesi seçildi.

Ekip, Kopenhag başkent bölgesinde yeşil akışkanlığın sağlandığı karakteristik bir simge yarattı. Tasarımın ana öğesi olarak kullanılan köprü, bölgedeki hızlı trenlerin, banliyölerin ve otoyolların biraraya gelişini temsil ediyor. Köprü, Kopenhag’a günlük giriş yapan 90.000 kişi için bir giriş kapısı görevi görürken, istasyonu 8.000 kişinin kullanması bekleniyor.

COBE’nin kurucusu ve direktörlerinden Dan Stubbergaard proje ile ilgili şunları söylüyor: “Biz gelişmekte olan Køge kenti için bir sembol tasarladık. Bu gelişmenin yansıtılacağı ve somutlaştırılacağı köprü ve çevresindeki park ile birlikte bölgenin trafik kavşağını oluşturacak proje, aynı zamanda Danimarka’nın sürdürülebilir geleceği için bir simge yapı olacak.”

Yaya köprüsü, doğu ile batıyı birbirine bağlarken, yapının güney cephesi solar ekran görevi görecek. Kuzeyde ise 180 derecelik panoramik bir görüntüye izin verecek bir cephe düzenlemesi yapılacak. Köprü ve istasyonun çevresindeki meydanlar ve yollar yaya akışınına uygun olarak yerleştirilecek. Mesafeler en aza indirilecek.

Projenin 2018’de tamamlanması öngörülüyor.

Etiketler

Bir cevap yazın