Køge Kuzey İstasyonu – Køge North Station

Danimarkalı mimarlık ofisi COBE tarafından tasarlanan transfer merkezi Kopenhag ve Danimarka’nın geri kalanı arasındaki yeni ve geliştirilmiş bir raylı sistemin başlangıç noktası.

Køge Kuzey İstasyonu/Køge Nord Station sadece tüm Kopenhag bölgesindeki yüksek hızlı trenleri, yerel trenleri ve Danimarka’nın en yoğun kara yollunu birbirine bağlayan bir ulaşım aktarma merkezi değil, aynı zamanda yeşil hareketlilik için belirgin bir kent simgesi. Yarışma ile elde edilen proje 22 metre uzunluğunda bir üst geçidi, tren istasyonunu ve bunlarla bağlantılı bir park yerini kapsıyor. Üst geçidin kuzey bölümü manzaraya ve ulaşım hatlarına bakan 180 derecelik panoramik bir manzara sağlıyor. Dış yüzey çevredeki altyapısal sistemlerin malzemesiyle eşleşecek perfore çelik panellerle daha kaba bir ifadeye sahipken, geçidin ahşap ile kaplanan iç yüzeyi sıcak ve samimi bir karşılama alanı sağlıyor.

Køge Kuzey İstasyonu, Kopenhag ve Danimarka’nın geri kalanı arasındaki yeni ve geliştirilmiş bir raylı sistemin başlangıç noktası. Bu önemli transfer merkezi, başkente ve başkentten daha verimli ve sürdürülebilir ulaşımı sağlayarak arabadan kaynaklı kirliliğin azalmasına katkı sağlıyor. Køge Nord Station’dan tren hattına bağlanmayı tercih edelerin ulaşımda geçirdikleri süreyi günlük ortalama 30 dakika azaltacağı öngörülüyor. Bir kent simgesine dönüşen üst geçit arabalı yolculara zamanlarını, paralarını ve havayı koruyabilecekleri bir alternatifin olduğunu hatırlatıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın