Kocanda Kravsko

Kocanda Kravsko

Kravsko köyünde bulunan tarihi bir seramik fabrikası, ORA (original regional architecture) tarafından etkinlik ve zirai turizm odaklı bir konaklama merkezine dönüştürülmüş.

Seramik fabrikasına dönüştürülmeden önce de aslında Prag-Viyana yolu üzerinde bulunan bir konaklama tesisi olarak kullanılan yapı, 19’uncu yüzyılın ikinci yarısında fabrikaya dönüştürülmüş. 1990’larda kapanına fabrikanın ardından, sürekli el değiştiren ancak atıl kalan yapı en nihayetinde bugünkü sahibi ITVV’nin eline geçmiş.

Znojmo kenti yakınlarındaki Kravsko köyünün etrafındaki tepelerden birinde bulunan yerleşkedeki en büyük yapı olan Kocanda’nın dört tarafı göz alabildiğine zirai peyzaj ile çevrili.

Yıllar yılı çok sayıda tadilat görmüş olan yapı restore edilirken, orijinal halini bozan ekler, değişiklikler kaldırılıp, özgün ölçüleri ve yekpare hali yeniden canlandırılmaya çalışılmış. Ancak bunu yaparken, mevcut halinin izlerinin de bir anda tamamen silinmemesine dikkat edilmiş. Böylelikle binanın alçısı, boyası, bazı noktalarda kısmi olarak onarılmış; cephede bilerek mevcut halini hatırlatan lekeler bırakılmış.

Yapıya otantik sayılabilecek kapılar ve ahşap zemin döşemesi korunmuş. Bu döşemenin var olmadığı alanlarda ise bazalt ve beton karo döşeme kullanmış. İç hacimde de bazı alanlarda, yapının özgün boyası açığa çıkarılmış.

Yapıdaki masa, dolap, sandalye, lavabo, küvet gibi tefriş elemanlarının tümü, ülkenin dört bir yanından toplanmış veya doğrudan antikacılardan satıl alınmış eski mobilyalar. Tasarımcılar, sade duvarlar ile birlikte eski ve süslü mobilyalar kullanarak yapının, ziyaretçilere sürekli eski bir mekanı ziyaret ediyor olduklarını hatırlatan ancak sakin bir deneyim sunmasını amaçlamış. Yapının seramik fabrikası olarak kullanıldığı dönemden kalma, artık kullanımı mümkün olamayacak alçı kalıplar duvar dekorasyonunda kullanılmış

Yerleşkede bulunan, farklı dönem ve işlevlere sahip diğer yapılar da ORA tarafından restore edilmeye ve yeniden işlevlendirilmeye devam ediyor.

Etiketler

Bir cevap yazın