Kaya Ev

Kaya Ev

Atelier Général'in tasarladığı dağ evi, çevreye açılan bakışıyla ormanla bütünleşirken korunaklı bir çatının altında olma duygusunu da kaybetmemeye çalışıyor.

Atelier Général projeyi anlatıyor:

Shefford Dağı eteğinde inşa edilmiş konut, bir tarafında açıldığı geniş manzara ve diğer tarafında yükselen kayalık topoğrafya ile köprü kuruyor.

Projeye dair ilk tasarım fikri dağ ile birleşmek, konutla bir oluncaya kadar arazinin içine sokulmaktı. Araziye yukarıdan yaklaşırken, eğimden çıkar gibi gözüken ve etraftaki bitki örtüsünden ayrılan siyah bir hacimle karşılaşıyoruz. Hacmin koyu rengi ve kırımlı formu kayalık arazideki formların bir yansıması haline geliyor. Üst katta konumlandırılan yaşam alanları, dokunulmamış vahşi doğaya doğru uzanan bir teras yardımıyla, ev sakinleri ile arazi arasında mahrem bir ilişki kuruyor. Diğer uçta, ev boşluğun üzerinde yükseliyor ve ağaçların üzerinden atmosferik bir bakışa açısına izin veriyor.

Hemen üstlerindeki hacmin koruması altındaki servis mekanları konuta girişi sağlıyor. Buradan alıp yukarı taşıyan ahşap bir merdiven, ahşap lamineden yüzer tavanın altındaki serbest bir mekana çıkıyor. Yapının ana mekanı olan bu katta, dış duvarları takip eden iç rota, bir odadan diğerine ulaşıyor. Her aksın sonunda, duvarlarda yer alan açıklıklar, kullanıcının bakışını doğaya açıyor ve böylece hem çatının altındaki güvenlik hissine hem de ormanın parçası olma duyumuna olanak sağlıyor.

Beyaz çam cilasıyla bitirilmiş mutfak, bitişikteki yemek odasıyla dolaylı olarak bağ kuran iki paralel beyaz blokla çerçeveleniyor. Bu mekan eğime açılıyor ve yakındaki, terasa entegre olmuş kaya ile diyaloğa giriyor. Evin iç dolaşım şeması, yatak odasını aşıp çeperden devam ederek, merkeze duşakabini alan banyoya geçiyor. Ana mekan ve banyo arasındaki üçgen veranda, peyzajın içine tüneyen bir yuvayı andırıyor.

Etiketler

1 Yorum

Bir cevap yazın