Katılımcı, Temiz Futbol Anıt Yarışması

Mimari Açıklama Raporu

Temiz futbol her takıma eşit, adil davranılması ile sağlanır. Adalet halk arasında terazi ile simgeselleşmiştir. Terazi ise iki kefesinin dengede durduğu bir ölçme aletidir. Adalet, eşit davranmak, dengeli davranmak anlamına gelmektedir.

Temiz futbolu, yani adaleti, yani dengeyi anlatan bir anıt tasarlandı. Zıt yönlere doğru konsol olarak yükselen iki asimetrik üçgen şekil farklı iki takımı, bu iki üçgeni birbirine bağlayan aradaki kırmızı düzlem ise adaleti temsil etmektedir ve bu üç şekil birarada dengede durmaktadır. Kırmızı düzlem, yani adalet bu iki konsol öğenin ayakta kalmasını sağlamaktadır.

Temiz futbol için yapılan bu heykelin bir futbolcu heykeli vs ile temsil edilerek anlatılması, anıtın düşünsel olarak çabuk tüketilmesini, görüldükten sonra hemen unutulmasını, etkisinin zayıf olmasını sağlayacaktır. Maçta koşan iki oyuncunun bacak hareketlerinin soyutlaması olan bu iki üçgen ve adaleti simgeleyen kırmızı rampayla, birarada duran bu denge strüktürü , ses getirmesi için yapılacak olan bu anıtın temsil gücünü arttırmaktadır.

Arkaya doğru yükselen üçgenin içinden bir rampayla yükselip kırmızı düzlemin üzerine çıkılmakta ve denize doğru yükselen üçgenin içinden denize bakışım sağlanmaktadır. Böylece sadece uzaktan bakılıp geçilen değil, insanların üzerine çıkıp yürüyebileceği, fotoğraf çektirebileceği etkileşime olanak veren bir heykel tasarlanmıştır. Kırmızı ve beyaz renkler ise mili takım renklerini temsil etmektedir. Bütün futbolcuların rakip takımda olsalarda aynı takımda mili formayı giymesi adaletsizliğin aynı takım oyuncusu olabilecek kişiler arasında olmaması gerektiğini anlatması adına önemlidir.

Etiketler

1 Yorum

Bir cevap yazın