Katılımcı, Sağlık Çalışanlarına Adanmış Bir Sanat Yapıtı Yarışması

Katılımcı, Sağlık Çalışanlarına Adanmış Bir Sanat Yapıtı Yarışması

PROJE RAPORU

”KUTSAL YÜK”

Yarışma Konusunun ve Alanın Kavranma Biçimi- Tasarım Aşamaları

Daha önceden bize sıradan gelen neredeyse her şeyin, anlamını ve değerini daha iyi anladığımız bir süreçten geçiyoruz. Sağlığımız yerinde olmadığı sürece yaptığımız birçok şeyin neredeyse imkânsızlaştığını; yapabildiklerimizden de eskisi gibi zevk alamadığımızı fark ettik. İnsanlar eskisi gibi rahatça işe, okula gidebilmek; sevdikleriyle rahatça vakit geçirmek istiyor ve çoğunluk aynı zamanda zorlu bir psikolojik savaştan da geçiyor. Neredeyse herkesin hayatında maddi manevi yıpranmışlıklar artmış durumda görünüyor. Bu dönemde bizlere düşen en önemli görevlerden biri karşımızdakini daha anlayışla karşılamakken çoğumuz bir süre sonra bu yolu bırakıp kendi kabuğumuza çekiliyoruz. Fakat aramızda kendi kabuğunu neredeyse hiç bilmeyen şartlar ne olursa olsun gözü kapalı her zorluğa giren az da olsa bir topluluk bulunuyor. Bu topluluğun büyük çoğunluğunu ise emekçi sağlık çalışanları oluşturuyor. İki dostun bile birbirine korkuyla yaklaştığı bu süreçte onlar hiç düşünmeden insanlığa sarılıyor ve neredeyse hepimizin hayatına dokunuyor.

Tasarıma yaklaşırken de sağlık çalışanlarının hayatımızın bir temel taşı olduğu ve yukarıda bahsedildiği gibi yaşantımızı düzene soktuğu göz önünde bulundurularak başlandı. Önerilen tasarımda insanlığa dair üç ayrı konu ele alındı. Konulardan ilki zemindeki topografik form oldu. Bu form hayatın düzensizliğini simgelerken üzerine de olumsuzlukları simgeleyen beton görünüme sahip bloklar konumlandırıldı. Mimaride statik açıdan bir binanın ya da günlük yaşantıda manevi açıdan bakıldığında bir insanın bu düzensizliğin üzerinde dengede durması neredeyse imkânsızdır. Bu şekilde ya dayanamazlar ya da çevreye fayda sağlayamayacak kadar yıpranırlar. Tasarımda ise bu denge daire blok ile sağlanmış olup aynı zamanda emekçi sağlık çalışanlarını da simgelemektedir. Tüm bu girdilerin zeminine de insanlığı simgeleyen bir altlık konumlandırılmıştır. Bu altlık aynı zamanda yapıtı zeminden ayırmakta ve tasarımı çevre şartlarına karşı da korumaktadır.

Tasarlanan yapıt, yarışma alanının güneyine konumlandırılıp, insanlar için çağırıcı bir alan oluşturularak çevresel ölçekte oldukça geniş bir alanda etkisini hissettirmesini sağlamak hedeflenmiştir.

Sağlık Çalışanlarına Adanmış Bir Sanat Yapıtı Yarışması

Sağlık Çalışanlarına Adanmış Bir Sanat Yapıtı Yarışması Sonuçlandı

Etiketler

Bir cevap yazın