Katılımcı, Marissa Villas Architectural Competition

Katılımcı, Marissa Villas Architectural Competition

Samet Yurtsever, Zeynep Onuk, Zeynep Büyükçınar ve Furkan Ankaralı'nın, Suudi Arabistan'da düzenlenen "Marissa Villas" yarışması için önerdikleri proje.

Marissa İkiz Villalar Yarışması kapsamında geliştirilen yarışma projesidir. Yarışma Suudi Arabistan’nın Dammam kenti içerisinde yer alan karşılıklı, bağımsız iki arsa etrafında gelişmiştir. Arsaların bulunduğu bölge çoğunlukla müstakil yapılar ve villalarda ikamet eden, yüksek gelirli sosyal yaşantıya sahip insanların bulunduğu sofistike bir ilçe olarak nitelendiriliyor.

Proje tasarımının majör kurgusu mevcut yapılar ile uyum içerisinde ilişkilendirilecek, özgün ve modern estetik kaygıları taşıyan yaşam üniteleri tasarlamaktı. Bu doğrultuda detaylı ve oldukça kısıtlayıcı bir mimari program içerisinde mekânsal kurgu ve kullanışta ön plana çıkacaktı.

Çevrede yapılan çeşitli analizlere takiben, alınan ana karalardan biri; tutarlılık ve uyum için arsayı ızgara sistemi ile bölmek olmuştur. Izgara sistemi, kurgu içerisinde düzen getirmiş ve tasarım sürecinde uyumlu ünitelerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

İkincil önemli unsur ise alanın ekstrem iklim koşullarına sahip bir bölgede yer alması. Bu unsuru göz önünde bulundurarak yapılar arsaya yerleştirildi ve iç mekan organizasyonu tasarlandı.  Güneye bakan cephelerde sınırlı açıklıkların olmasının başlıca nedenlerinden biri de budur

Verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve yapıların mahremiyetini sağlamak için sirkülasyon ve yapılara erişim kurgusu dikkatlice ele alındı ve araç sirkülasyonunun daha akıcı ve güvenli olmasını sağlamak için özel bir giriş-sokak tasarlandı. Bu sokağın peyzaj tasarımı ile siteye yüksek standartlarda ferahlık ve esinlik kazandırıldı.

Villa ünitelerinin tasarımında geleneksel Arap mimarisinden birçok alıntı yapılmıştır; iklim ve bağlamda avlunun hayati bir rol oynadığı, içeride ve dışarıda özel alan geçişlerinin arandığı bir konsept üretildi. Yapı içerisinden her cephe için bir bahçe ilişkisi kuruldu ve mahremiyeti üst düzeye taşımak için sürgülü ahşap panjurlar kullanıldı.

Arsa düzeni için kullanılan düzen ve uyum ilkesi, villa cephelerinde de kullanıldı. İki tip villa tasarımına sahip proje için, ortak cephe tasarımı korundu. Nitekim işveren tarafından düzenlenen program ve ihtiyaç listesine göre planlar birbirinden çok farklı olmayacaktı. Buna rağmen, planın çekirdeğinde, düşey sirkülasyonunda farklı bir tasarım kullanılarak iç mekanda farklı bir ambiyans yakalandı. Cephe de düzenli fakat içerde farklılık gösteren iki tip villa tasarımı olarak kurgulandı.

Etiketler

Bir yanıt yazın