Katılımcı, İstanbul Senin, Kent Mobilyaları ve Oyun-Rekreasyon Ürünleri Tasarımı Yarışması

Katılımcı, İstanbul Senin, Kent Mobilyaları ve Oyun-Rekreasyon Ürünleri Tasarımı Yarışması

PROJE RAPORU

ÜRETİM

Beton bloklar (dolu veya hafifletilmiş içi boş) 2 tip üretilecek. Kaydırılarak yerleştirilmesi sonucu oturma birimi bazı oluşuyor. Bunun üzerine gelen standart dilimli ahşap latalar bulunuyor. Ahşap latalar alttan da hava alacak detayda boşluklu monte ediliyor. Ahşap latalarla aynı ölçülerde, uyumlu paslanmaz çelik büküm metal parçalar banklarda farklı farklı fonksiyonları oluşturuyor. Sehrin farklı yerlerinde farklı beklentilere göre bu metal elementlerle çeşitli fonksiyonlandırmalar yapılabilir. Veya zamana bağlı değişiklikler yapılabilir; örneğin havlu askıları sadece yaz döneminde monte edilip sonrasında sökülebilir.

TASARIM YAKLAŞIMI

İstanbul için Kent Mobilyaları üzerine düşünme sürecinde öncelikle sehrin farklı yerlerinde ürünler hayal etmeye başladık; birbirinden çok farklı karakterlere sahip Istanbul’un semtleri için tek öneri yapmak oldukça zor görünüyordu. Bunun üzerine kullanıcıların farklı istekleri, beklentileri, ihtiyaçları da eklenince tasarım süreci daha da zorlaştı; özellikle oturma birimleri ya sadece oturmak için olacaktı yada bu çeşitliliğe bir cevap verecekti. Bir yandan Belediyenin üretim mekanizmalarını düşünerek birbirinden farklı ürün çeşitlemeleri yapmanın mümkün olmayacağını biliyorduk. Cevabını arayan bu sorular bize ilk ışığı gösterdi, baz bir ürünü elementlerle nasıl çeşitlendirebilirdik? Banklar için geliştirdiğimiz öneri ile; standart beton bloklar üzeri modüler dilim sistem ahşap oturma yüzeylerini elde ettik. Buraya kadar standart bir ürün olan bank, dilim ahşaplara uyumlu metal büküm elementlerle birçok farklı fonksiyona karşılık verebilir bir ürüne dönüştü. Istanbul halkının farklı beklentilerine karşılık verebilen bir ürün olduğuna inanıyoruz, sadece oturma ihtiyacı için en basit bir versiyon da önerildi.

Neler düşündük ve ekledik;

Kullanım oranının giderek arttığı bisikletler için bağlama ayakları.

Özellikle Istanbul’un simgelerinden olan Lüfer Familyasının avlanmasında kullanılan portatif olta ayakları yerine balıkçı teknelerinde de kullanılan olta tutamakları.

Turistik bölgeler, konferans salonları gibi yabancı misafirlerin de bulunduğu alanlar için seperatör bölücüler.

Kitap okumayı sevenler için sehpa modulu ve gece kullanımı için okuma lambası.

Yerlere kabuk atılmasına bir çözüm olarak torba dispenseri, bank yanında torba askısı ve küçük çöp önerdik.

Dış mekan hoparlör donanımı ile bankı kullananlar Bluetooth üzerinden kendi cep telefonlarındaki müziklerini dinleyebilecekler.

Gerçeklerin kabul edilmesi ve bu gerçeklerin icra edilmesine destek olunması yerel yönetimlerin halka vereceği çok güzel bir mesaj. Istanbul Boğaz’da insanlar yüzmek istiyor. Yüzmek için hiçbir hizmetin sunulmadığı Boğaz hattında insanların güneşlenebileceği, havlularını kurutabileceği askılar önerdik.

Sokak hayvanları için mama ve su kapları aparatı önerdik.

AYDINLATMA;

Istanbul ne yazık ki ışık kirliliğine çok yoğun maruz bir şehir. Aydınlatma önerimizin sadece ihtiyacı karşılayacak kadar bir aydınlatma yapmasını arzu ettik; yürüyüş yolumuz. Dilim metal tasarım dilinin devamı niteliğinde ürünler çalıştık.

SINIR ELEMANI;

Bu ürünün en çok yaya / araç birleşme noktalarında ayraç olarak kullanılacağını düşündüğümüz için araç geçişini engel olacak ancak görüntü kirliliği oluşturmayacak bir ürün önerdik.

ÇÖP BİRİMLERİ;

Çöpün karmaşık bir içerikten daha ziyade ayrıştırılmış depolanması hijyen olarak daha olumlu bir sonuç veriyor; atıkların ayrımını güçlü şekilde vurgulayan, rengi kullandığımız tek tasarımımız bu birimler oldu.

GÖLGELİK

Daha çok oturma birimi ile kullanılacağını düşündüğümüz gölgelikler dilim tasarımın devamı niteliğinde. Bağımsız olarak ayrı bir model de çalıştık. Yere ankrajlı uygulanması gölge alandan ayaklarla azaltma yapmamasını sağlayacak.

EK ÜRÜN 1 – KİTAP PAYLAŞIM NOKTASI

EK ÜRÜN 2 – SARJ UNITELI ve WIFI DONATILI BANK / GÖLGELİK

Şartnamede de tanımlanan yenilikçi, insanlarımızın sahipleneceğine inandığımız, hem ürünle iletişim hem kullanıcılar arası diyalogları tetikleyen ürünler tasarladığımıza inanıyor aynı zamanda bu ürünlerin üretilebilir, uygulanabilir malzeme ve teknikte olduğunu düşünüyoruz.

Etiketler

Bir cevap yazın