Katılımcı, İstanbul Senin, Kent Mobilyaları ve Oyun-Rekreasyon Ürünleri Tasarımı Yarışması

Katılımcı, İstanbul Senin, Kent Mobilyaları ve Oyun-Rekreasyon Ürünleri Tasarımı Yarışması

PROJE RAPORU

Üretim Tekniği

Oturma birimleri; renklendirilmiş dayanıklı beton bloklar üzeri temiz fırın boyalı galvaniz metal oturma yüzeyleri. Su tahliyesi için perfore edilmiş. Yan bölümler düz. Sınır elemanı, saksı renklendirilmiş dayanıklı beton blok, kalıpla dökülmüş. Aydınlatma renklendirilmiş dayanıklı beton bloklar kalıpla dökülmüş, önüne takılan metal aydınlatma kasası bulunacak. Seperasyon duvarlar; metal taşıyıcı konstrüksiyon üzeri fırın boyalı metal kaplı, bulonla birleşecek ve yere ya da ürüne sabitlenecek.

Tasarım Yaklaşımı

Bir merdivenin yenilendiğine, bir kapının değiştirildiğine, bir bankın kaldırıldığına üzüldüğünüz oldu mu hiç? Bazı değişikliklere hatıralarımızın silindiğini düşündüğümüz için üzülüyoruz; orada başlayan bir ask, alınan bir karar, son defa gördüğümüz bir sevdiğimiz, yaşanan sevinçler üzüntüler… Bize kalan hatıralarımızı düşündüğümüzde; aklımıza sadece mekan ve hatıranın içinde olan kişiler gelecek, sanki o gün orası bomboştu, başka kimse yok muydu? Yoksa biz sadece sevdiklerimize mi değer veriyoruz?

Birinin oturduğu bir banka yanaşıp oturmayı pek istemeyiz, yanımıza biri otursun da istemeyiz; çoğu zaman boş olanı tercih ederiz, çünkü kendimiz ya da sevdiklerimizle yalnız olmak isteriz. Hatta biri yakınımıza otursun bile istemeyiz. Şehrin içinde izole olmak istiyoruz, bulunduğumuz yer bir sure bizim olsun istiyoruz.

Bu duyguları düşünerek standart bankalarımızın dışında bize ait küçük alanlar hayal ettik; orada olduğumuz süre boyunca bizim için özel olacak alanlar. Sadece 2-3 kişinin oturabileceği alanlar değil bunlar; bir arkadaş gurubunun buluşabileceği, bir ailenin güneşlenebileceği, emeklilerin tavlasını alıp gelebileceği, gençlerin oturup ders çalışabileceği gibi alanlar. Bize imkan sağlayan bizim m2 lerimiz.

Bir tarafımız açık; fonksiyonlarımıza buradan ulaşıyoruz, diğer tarafımız kapalı; arkamızda bir koruma gibi – bizi toplumdan biraz soyutluyor.

Bizi saran bu izole duvarların uzaktan iddialı, dinamik görüntüleri var – merak uyandırdığını, insanları kendine çektiğini hayal ediyoruz.

Şehirde birçok oturma yerine ihtiyacımız var, dar kaldırımlar, bekleme yerleri, meydanlar, garlar, duraklar, deniz kenarları; bunların çoğunda standart önerimiz olan bank kullanılıyor. Bazı özel noktaları ise bu iddialı piramit formlarla süslediğimizi hayal ediyor, insanlarımız için güzel saatlerin yaşandığı küçük mekanlar oluşturacağını düşünüyoruz.

Diğer tüm ürünler; sınır elemanı, aydınlatma, gölgelik, saksı, çöp birimleri bu formdan esinlenerek tasarlandı.

Özel Ürün; Kademeli Oturma.

Bank 2-3 kişiye hizmet verebiliyor. Tek yönlü, tek yükseklikli. Bu ürün kalabalık gurupların biraraya gelmesi için ideal. Veya kalabalık semtlerde etrafı seyretmek isteyenler için, şehirde bir mekanı başka yüksekliklerden de algılamak için çok uygun ve keyifli. Bir ürünü kullanabilen kişi sayısı 5-6 yı geçtiğinde artık yeni gelenler için de bir çekince oluşturmayacak, isteyen rahatça oturabilecektir.

Özel Ürün; Güneşlenme.

İstanbul’un birçok noktasında denize girmek mümkün; ancak bir şehirde mayo ile dolaşabilmek biraz daha rahatlık istiyor zira aynı anda çevrenizde giyinik insanlar da bulunuyor. Bu ürün daha korunaklı güneşlenmek veya rahatça dinlenebilmeyi arzu edenler için; biraz daha korunaklı bir özel alan oluşturuyor.

Özel Ürün; Masa / Oyun Alanı.

Washington Parkı – New York şehri; boş kalmayan onlarca satranç masası – herkes herkesle oynayabilir. İnsanları teşvik ettiğinizde mutlaka birkaç kişi buna karşılık verecektir, daha sonra bu kişiler katlanarak çoğalacaktır. Bir şehirde güzel bir imkan sağlanıp da kullanılmadığını düşünemiyoruz ve özellikle satranç gibi sporların özendirilmesini toplum için çok faydalı buluyoruz.

Etiketler

Bir cevap yazın