Katılımcı, International Open Design Competition for the Design of the Iconic Mosque

Katılımcı, International Open Design Competition for the Design of the Iconic Mosque

Dubai'de açılan uluslararası ikonik cami yarışması için Selim Senin tarafından hazırlanan proje.

Açıklama Raporu

Dubai İkonik Cami

Proje alanı Dubai’de Creek Harbour bölgesi olarak adlandırılan yeni inşa edilmekte olan bir bölgedir. Creek Tower olarak isimlendirilen Calatrava tarafında tasarlanan, bittiğinde dünyanın en yüksek yapısı olacak yapıya yürüme mesafesinde bir arsada cami tasarlanması istenmiştir. Günlük kullanımdan ziyade Cuma günleri ve Bayram günlerinde kullanılacak olan ikonik bir cami tasarlanması istenmiştir.

Yapı kıble aksına göre şekillenirken bulunduğu dikdörtgen arsaya diyagonal olarak yerleşmektedir. Yapı, kıble duvarında tamamen kıble aksına yönelen cephesiyle yapıya ana girişlerin olacağı Calatrava tarafında tasarlanan kuleden gelecek girişlerin olduğu kademeli yükselen ve arsaya paralel akslar oluşturan girişlerle farklı aksların kesişiminin bir kombinasyonudur.

2,5 metre yükseklikten başlayan kütlenin, bir cephede sadece yüksekliği değişirken diğer cephede hem yüksekliği hem de eni genişleyerek girişler tanımlanmıştır. 7500 kişilik ibadet alanına sahip kapasitesiyle aynı anda binlerce kişinin yapıya girişine izin verecek olan bu yükselen kademeli girişler, aynı zamanda ibadetin insan ruhunda mayaladığı yüksek hissiyatlarında yapıda yansıtılmış halidir. Manevi bir yükselmeye girişte başlayan insanın yapının ibadet edilmesi en faziletli kabul edilen kıble tarafında namazla manevi yükselişini, insan ölçeğinde olan 2,5 metrelik bir yükseklikten başlayıp kıbleye doğru 114 metre yüksekliğe doğru yükselen kademeli mimarisiyle sembolize etmektedir.

Avluya girildiğinde avluyu boyunca derin kirişlerle tanımlanan yarı açık bir alanla karşılaşılmakta, güneşin saatlerine göre avludaki gölge-günışığı etkisi değişmektedir. İnsan ruhunun gün içinde farklı arzu ve isteklerle değişimi gibi güneşin avluya doğrudan alınmayıp derin kirişlerle mekana girişiyle, ruhtaki değişimin sembolize edildiği değişik ışık oyunlarının yaşandığı bir avlu tanımlanmıştır.

Minare yapıdan ayrı bir kütle olarak değil yapıya entegre olarak tasarlanmıştır. Yapının yüksekliğinin maksimum olduğu noktada minare başlamakta ve yapının yüksekliğini daha küçük bir alanda daha fazla arttıracak şekilde klasik minare imgesinin tavrını yansıtarak kademeli olarak yükselmektedir.

Kıble duvarında kemerle günışığına açılan kıble duvarı, yapının kademeli mimarisine uyum gösterecek şekilde kademeli bir kemerle tasarlanmıştır. Kıble duvarının dış kısmına yerleştirilen su öğesi kıble duvarının önünde gerçekleşebilecek insan yoğunluğunu engelleyerek ibadet eden kişilerin konsantrasyonlarının bozulmasının önüne geçmektedir.

Diğer bir su öğesi ise yapıyı giriş tarafında açık bahçe tarafından çevreleyerek yapıya girişte su öğesi üzerinde geçilerek girilmesini sağlamaktadır. İbadet öncesi abdest alınması gibi yapıya giriş öncesi de suyla karşılaşılarak yapıya girilmektedir. Yükselen çerçeve boşlukların içinden geçerken abdest alanlarıyla karşılaşılmakta, her giriş kendine ait abdest alanıyla bir şadırvan gibi abdest almak için mekan tanımlamaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın