Katılımcı, “Hikayeye Açılan Kapılar” Kapı Tasarım Yarışması

PROJE RAPORU

Günlük yaşam alanlarında kullanıma uygun, uygulamada esneklik sağlayabilecek, yeri ve zamanı olmayan çevre dostu ve sürdürülebilir nitelikte bir kapı tasarlanmıştır.

Tasarımın çıkış noktasında bir kaos ve kaosun geride kaldığı ortam algısı bulunmaktadır. Günlük yaşamın yoğunluğu bir kaos olarak tasvir edilirken tasarımda kapı; kaosun geride bırakılıp kullanıcının evine geçiş yapmasında aracı olarak düşünülmüştür. Çağın getirdikleri dolayısıyla daha minimal, daha sade alanlar arayan kullanıcıları, aynı düşünce üzerinden bu noktada toplamak hedeflenmiştir.

‘Safi’ adı verilen tasarımda doğal ahşap dokuya müdahale edilmeden sadece belirli yerlerde girintiler yapılarak bir çizgisellik yaratılmıştır. Çizgilerin düzenleyici, sadeleştirici gücü kullanılarak tasarımda bir harmoni yakalanmıştır. Kapının bir yanında çizgiselliği de kırarak tam bir sınır hissiyatı veren siyah kısım ile geçiş belirginleştirilmiştir.

Kapı kolu olarak çizgilerin dilinden faydalanmaya devam edilerek düz bir kapı kolu tercih edilmiştir. Benimsenen sadelik ilkesi altında kapının herhangi bir yerinde daha fazla detay verilmemiştir. Pervaz kısmında aynı şekilde kapının odak noktasını dağıtmamak ve yakalanmak istenen sadeliği yıkmamak amacıyla detaya yer verilmemiştir.

Tasarım uygulamada esneklik sağlayabilecek şekilde ‘yeri ve zamanı olmayan’ ilkesiyle her mekana kolayca uyum sağlayacak şekilde düşünülmüştür. Farklı renklerde farklı mekanlara hizmet verebilecek şekilde alternatiflere sahiptir. Evrensel bir dili olan ‘Safi’ yer aldığı tüm alanlarda kullanıcıları aynı hissiyat çerçevesinde toparlayabilecek bir tasarımdır.

Yok edilen, çevredeki o kaosa ait kapılar yerine ‘Safi’; doğal, dünyaya yakışan sürdürülebilir ve çevre dostu bir tasarımdır. Yaşanan mekanların içine ahşap dokunun daha fazla alınması gerektiğini öngören tasarım, ahşap sıcaklığını hissettiren hareli bir dokudan oluşmaktadır.

Etiketler

1 Yorum

Bir cevap yazın