Kastelaz Hof

Kastelaz Hof

Kuzey İtalya’da, içinde bulunduğu bağ peyzajından ilham alan villa, Peter Pichler Architecture tarafından tasarlandı.

2018 yılında açılan davetli yarışma ile elde edilen proje, Kastelaz bağlarında mevcut, eski bir yapının yerine yerleşiyor. Ev, vadiler, bağlar, ormanlar ve Caldaro Gölü’ne bakan 360 derecelik bir manzara ile çevrili.

Evin köşeli ancak akışkan geometrisi arsanın mevcut durumundan türetilmiş. Kendi içine bükülen kurdele biçimli bu geometri merkezinde bir iç avlu yaratıyor, böylelikle, bahçeyi Garda Gölü’nden gelen güçlü rüzgarlardan koruyor. Dış duvarda kullanılan malzeme bölgedeki bağların istinat duvarlarında kullanılan kireçtaşını anımsatan doku ve renge sahip.

Üç kanada bölünmüş olan yapı tüm hacimler ve dış mekan arasında sürekli bir bağlantı sağlarken iç mekana giren doğal ışık miktarını da artırıyor. Bu anlamda avlu aslında yapının hem doğa ile hem de yapının tüm hacimlerinin birbirileri ile birleştiği bir odak noktası görevi görüyor.

Cephede kullanılan geniş cam yüzeyler, bir yandan peyzajı çerçeveleyerek evin içine davet eden, diğer yandan da iç mekanların mahremiyetini koruyacak biçimde düzenlenmiş. Basit ve yerel malzemeler kullanılan iç mekan, betonarme ve ahşap, mimari ile peyzaj, iç ve dış arasında bir denge yaratıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın