Kartal Tarım Sokak’ta Bir Kıyı Köşe

İstanbul, Kartal Tarım Sokak’ta bulunan, Dila Gökalp tarafından tasarlanan parkın projesi, TAK Kartal'ın düzenlediği Kıyı Köşe yarışmasında 1. ödüle layık görülmüştü.

Kartal’da, Tarım Sokak ile E5’in kesişiminde bulunan proje arsası, Doğuş Oto’ya ait bina ile Pendik Vergi Dairesi arasında kalmaktadır. Proje önerisi arsa konumundan gelen gündelik gereksinimleri gerçekleştirmek üzere oluşturulmuştur. Dolayısıyla öneride; vergi dairesini ziyaret eden kentliler için bekleme alanları, E5 ulaşımına katılacaklar için bir nevi durak hizmeti veren kent mobilyaları ve insan yoğunluğuna hizmet edece seyyar ticari birimler ile sokak sanatçıları için platform görevi görecek bir tasarım ile değerlendirmek istenmiştir.

Tasarımın çıkı noktası kalıcılık X geçicilik ve görünürlük X görünmezlik ikili kavramların üzerinden kurulmuştur. Yoğun araç veya yaya trafiği hakim olan proje arsası önerilen peyzaj ögeleriyle alanda bekleyen veya duraksayanlar için E5’in ortasında adeta yeşil bir vaha görevi görür. E5 araç trafiği gürültü ve hava kirliliğine alternatif, kalayı da duraksamayı da daha konforlu hale getiren ve seçilen malzemeler sayesinde hem görünür hem de görünmeyen mekanlar oluşturulmuştur.

Proje tasarımında dört temel malzeme kullanılmıştır. Doğuş Oto’nun önünde bulunması nedeniyle görsel bütünlük kuruması için seçilen metal levhalar temel malzemedir. 2m x 1m ve katlarında üretilen metal levhalar birbirlerine eklemlenerek tek bir çizgi oluşturacak şekilde Doğuş Oto binasından E5’e doğru dizilmektedir. Bu da Doğuş Oto’un önündeki peyzaj alanının sokağa doğru devamlılığını sağlar. Diğer seçilen malzemeler ise kontrplak ve polikarbon.

Etiketler

Bir cevap yazın