Karen Blixens Plads

Karen Blixens Plads

Önde gelen bisiklet şehirlerinden biri olarak tanınan Kopenhag’a inşa edilen yeni meydan bisiklet park yeri ve kentliye ait açık alan gereksinimlerini aynı anda ele alıyor. Karen Blixens Plads'ın tasarımı Danimarkalı ofis COBE'ye ait.

20.000 m2’lik bir kentsel alanı kaplayan Karen Blixens Plad, Kopenhag’daki en büyük meydanlardan bir tanesi. Kopenhag Üniversitesi ve Danimarka Kraliyet Kütüphanesi’nin binaları arasındaki açık ve davetkar kamusal mekan yeşil ulaşımı, iklim değişikliğine adaptasyonu ve bio-çeşitliliği gözeten bir mimari tasarıma sahip. Proje özel bir vakıf olan A.P Møller Fonden’in desteği ile inşa edilmiş.

Kamuya ait ve üniversiteye ait kamusal alanı birleştiren meydan küçük tepelerle, hem tepelerin üzerinde hem içlerinde aktivitelere olanak sağlayacak daha küçük mekanlara bölünen inişli çıkışlı bir halı olarak tasarlandı. Dökme beton kabuktan üretilen 3 tane bisiklet tepesinin üstü, çevredeki üniversite binalarının renklerini tekrarlar şekilde renklendirilmiş ve elle döşenmiş fayans ile kaplandı.

Öğrenciler, çalışanlar ve yerel halk için aktif bir buluşma alanı sağlamasının yanında, meydan 16.000 öğrenci 2.000 çalışan kapasiteli üniversite için önemli bir bisiklet park alanı da sağlıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın