Kadıköy / Rıhtım – Geniş Açıklık – Spor Kompleksi

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Ömer Melih Elmas tarafından, MIM19401E dersi kapsamında Dr. Öğretim Üyesi Hakkı Can Özkan yürütücülüğünde tasarlanan “Geniş Açıklık - Spor Kompleksi” projesi.

Spor kompleksi tasarımına başlarken öncelikle arazi analizi yapılmış ve analiz sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda vaziyet planı ile birlikte bir konsept tasarım oluşturulmuştur. Kadıköy arsası tarih açısından zengin ve kozmopolit bir nüfusa sahiptir. Proje Kadıköy’de deniz kenarında bir konuma sahiptir. Günümüzde bulunan Et ve Balık Kurumu’nun bulunduğu arazi alanı ve otoparkı proje alanı olarak kabul edilmiştir.

Proje tasarımında öncelikle arazi etrafındaki yaya aksı yoğunluğu dikkate alınmış, 2 iskele arasındaki kara alanına sahil ve Haydarpaşa şehir hatlarından yoğun bir yaya akışı tespit edilmiş, arazide Haydarpaşa Caminin fonksiyonunun getirdiği yaya yoğunluğu göz önünde bulundurularak arazi 3 yaya aksına bölünmüştür. Çevredeki yol ve binaların etkisiyle arazi alanına olası girişler belirlenmiş, arazide ek akslar oluşturulmuştur.

Yapım Sistemi

Beton / Ahşap ve Çelik malzemelerden oluşan Karma Sistem kullanılmıştır:

Betonarme Sistemin Yapılacağı Yerler:

1-BodrumKat

2-Köprü

3-Basketbol ve Yüzme Kitlelerinin hizmet alanları.

Ahşap sistemin kullanılacağı yerler:

1-Geniş Açıklık – Basketbol ve Yüzme Salonu Bölümleri

Çelik Sistemin Kullanacağı Yerler:

1- Waffle Sistemi

Etiketler

Bir yanıt yazın