Junshan Kültür Merkezi

Neri&Hu tarafından tasarlanan, kulüp evi ve satış ofisi olan ve 2020 yılında inşaatı tamamlanan yapı Pekin’in hemen dışında Miyun havzasında yer alıyor.

Tasarımcılar, mevcut avlu sistemini de kullanarak biri kulüp üyesi diğer de satış ofisi müşterisi olan kullanıcı için iki katmanlı ancak iç içe geçen bir deneyim tasarlamış. Yapının tüm programı etrafındaki doğaya yakın mesafede kurgulanmış. Bu bağlamda yapının ana avlu ve küçük bahçeler etrafında katman katman yayılıyor olması mimari ile doğa arasındaki ilişkiyi daha ahenkli kılmış. Bulunduğu çevreden ilham alan yapı, geleneksel kuzey [Çin] mimarisi ve güncel mimari dili bir araya getirerek yeni bir anlatı oluşturmayı amaçlıyor.

Yapıdaki malzeme kullanımına baktığımızda, cephede ve avluda kullanılan geleneksel altın tuğlalar ve ahşap paneller ön plana çıkıyor. İçeride ise, her odadaki farklı geometri sayesinde, tüm iç mekanlarda kullanılan Venedik sıvasından yansıyan gün ışığı ile değişken ve aydınlık bir ortam oluşturulmuş. Bununla birlikte, özel tasarım mobilyalar, bakır detaylar, kumaşın yumuşaklığı ve kibar aydınlatma elemanları ile ölçülü bir lüks yaratılmak istenmiş.

Junshan Kültür Merkezi kulüp kullanıcılarına 100 kişilik çok işlevli bir salon, geniş bir lounge, özel bir kütüphane, çocuk okuma odası, özel odalar, aile eğlence odası, kırmızı şarap & puro barı ve çatıda bir teras sunuyor.  Satış ofisi çalışan diğer bölümü ise, iki kat tavan yüksekliğine sahip bir resepsiyon alanı, interaktif tanıtım odası, kış bahçesi, VIP sunum odaları ve çocuk oyun alanı sunuyor.

Kulüp evinin en önemli alanlarından biri olan sanat galerisi, hareketli asma duvarlar ile esnek bir sergileme sistemi sunuyor. Heykelimsi tavanı sayesinde üst kat ile görsel bağ kuran mekan, geniş pencereleri sayesinde ise avluya taşıyor.

Yapının ikinci katında bulunan geniş ancak davetkar restoran, kulüp üyeleri tarafından özel davetler için kiralanabiliyor. Üçüncü katta yer alan kırmızı şarap & puro barı ve çatıdaki teras, yapının etrafındaki dağlık peyzaja açılan sürekli bir manzara sunuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın