Jellyfish House

Wiel Arets Mimarların tasarladığı Jellyfish House, İspanya'nın Akdeniz kıyısı Marbella'da bulunuyor.

Bölgedeki binalar, denizin görünmesini engellediği için, tasarlanan konutun çatısı havuz olarak düşünülmüş. Böylelikle güneşlenirken ya da yüzerken konsol olarak çalışan çatıda plaj ve denizi izlemek mümkün. Ev, 2 farklı dolaşım sistemi üzerine kurulu: 4 farklı katı birbirine bağlayan, bazen delip geçen “yavaş” ve “hızlı” merdivenler. “Hızlı” dolaşım sistemi giriş katından direkt çatıya geçiş imkanı sunuyor. Etrafı cam ile kapatılan merdiven, hem iç mekandan kendini fiziksel olarak ayırıyor, hem de dışardan gelebilecek kum gibi malzemelerin eve girişini engelliyor. “Yavaş” merdiven ise, geniş basamaklarıyla tüm ev boyunca, zemin kat ana girişten çatıya kadar gezintiye imkan veriyor. 

Toplamda 5 yatak odasına sahip konutta bodrum katı 2 misafir yatak odası ile birlikte misafirlere ayrılmış. Özel terasa sahip bu kat “yavaş” merdivenin ana girişten buraya inmesiyle ayrı bir girişe de sahip. Birinci katın tüm güney cephesine yayılmış bir mutfağı var. Aynı zamanda kat, sauna ve buhar banyosu barındırıyor. 

Evin tüm ses-görüntü ekipmanları, farkedilemeyecek şekilde tavan ve duvarlara saklanmış. Aydınlatmanın akıllıca kullanımı, sadece merdivenlerin ve duvarların ışılıtı ile parıldamasını sağlamıyor, aynı zamanda geceboyunca yansımaların havuzda yarattığı etki farklı deneyimlere yol açıyor. Lüks yaşamın avangart yorumu olarak nitelendirilen ev merdivenlerinin dışarda konumlanması, cephelerinin açılması gibi daha birçok özelliğiyle dışarı ve içeri kavramları arasındaki sınırı bulanıklaştırıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın