Jané Winestore

Jané Winestore

Chu Uroz ve Carmelo Zappulla tarafından tasarlanan, Tarragona kentinin meşhur içki dükkanı Jané, İspanya’nın El Vendrell and Comarruga kentlerini birbirine bağlayan otobanın kenarında bulunuyor.

1944 yılından beri, İspanya’nın Tarragona kentinin en meşhur tekel dükkanlarından biri olan Jané, 1980 yılında KM1187 isimli otoyol kenarında bulunan tesislerine taşındı. Barselonalı mimarlık ofisi External Reference ve tasarımcı Chu Uroz, 700 metrekarelik bu mekanı 2019 yılında, markanın güncel hedeflerini de yansıtan modern bir butik/ithal içki mağazasına dönüştürdü.

1.000’den fazla şarap, distile içki ve gurme ürünü depolayıp sergileme kapasitesine sahip mekanda, bu çeşitlik ve bolluğu tasnif etmek üzere tüm ürünlerin vitrinli dolaplarda sunulmasına karar verilmiş. Aynı bolluk, yapının Las Vegas ışıklı panoları esinlenimli cephesine de yansıtılmış. Cephenin abartılı görünümü aynı zamanda otobandan geçenlerin dikkatini çekmek görevini de görüyor. Hem iç hem de dış mekanında polikarbon, galvanize çelik ve retro aydınlatmalı sistemler arasındaki dengenin hayat verdiği yapı 4 ana bölüme ayrılıyor:

  1. İçki sergi ve satış bölümü: Paralel konumlandırılmış metal raflar, ürünlerin ışıklı yönlendirmeler, panolar ile ayrışması ve öne çıkmasını sağlayan nötr bir arka plan oluşturuyor.
  2. KM1187: İçkinin taze ürünler ile birlikte sunulduğu tadım alanı ve restoran.
  3. Ara kat: Mekana yeni bir bakış sunmak ve sosyalleşmek için ayrılmış bir alan.
  4. Büyük kitaplık: Mekandaki özel ve butik ürünlerin öne çıkarıldığı alan.
Etiketler

Bir cevap yazın