Jacoby Studios Genel Merkezi

Jacoby Studios Genel Merkezi

David Chipperfield Architects tarafından ofise dönüştürülen eski St. Vincenz Hastanesi Almanya’nın Paderborn kentinde bulunuyor.

19’uncu yüzyıldan beri hastane olarak kullanılan ancak 2013 yılında hastanenin başka bir yere taşınmasının ardından bir aile şirketi tarafından satın alınan tarihi yapılar, David Chipperfield Architects tarafından şirketin genel merkezi olarak dönüştürüldü.

1841 yılından sonra hastane olarak kullanılmaya başlanan mevcut yapılar aslen 17’nci yüzyılda inşa edilen Capuchin Manastırına ait. İkinci Dünya Savaşı’nda büyük hasar alan hastane ilerleyen yıllarda, yeniden inşa, ek yapılar ve tadilat gibi farklı restorasyon/onarım/yapım aşamalarından geçmiş. David Chipperfield Architects’in, Jacoby Studios için ürettiği yeniden işlevlendirme projesinde öncelikle savaş sonrası ekler kaldırılmış ve manastırın tarihi dokusu ön plana çıkarılmış. Özellikle şapel cephesi, revaklı avlu, doğu binası ve 17’nci yüzyıldan kalma kiler kısmen korunarak, kısmen de onarılarak pitoresk bir estetik gözetilerek restore edilmiş.

Manastır ve tali yapılar, Wirtz International tarafından tasarlanan bir bahçenin içinde konumlanıyor. Ziyaretçiler, tarihi kapıdan ve eski şapelden geçerek giriş fuayesine ulaşıyor.

David Chipperfield Architects tarafından tasarlanan, iki ila üç kat yüksekliğindeki yeni ek kanatlar, kuzeye, batı ve güneye bakan yapıların kurduğu ızgara plana uygun yerleştirilmiş.

Etiketler

Bir cevap yazın