İstanbul Büyükşehir Belediyesi Prefabrik Yapılar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi için üretilen çok işlevli prefabrik yapılar UNDER Architects tarafından tasarlandı.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Kiosk tasarımlarının kentte yaratmış̧ olduğu sorunlara ve mevcut envantere İstanbul özelinde odaklanan araştırma çalışması sırasında tespit edilen ‘yayılmacı ve kontrolsüz genişleyen yapılaşma’ karşısında, özellikle kamusal alanlarda yer alan kiosklar için işlevinin ve buna bağlı boyutunun optimize edildiği bir çözüm tercih edilmiştir. Bu anlamda günümüz ihtiyaçlarına, eksilen ihtiyaçlara ve yakın gelecekte doğabilecek ihtiyaçlara odaklanan tasarım çalışması, fonksiyon merkezli olmak üzere tasarlanmış bir modülasyona dayanan, kompakt bir ürün olarak ele alınmıştır.

Standardizasyon

İstanbul’un çeşitli noktalarında yer alan prefabrik yapıların, yıllar içinde farklı tasarımlarla ele alınması ve çok sayıda uygulanmasından kaynaklanan görsel kirlilik ve çok sesliliğin ortadan kaldırılması ve kamusal alanları kontrolsüzce etki altına alan bu yapıların çok işlevli, kompakt ve sürdürülebilir bir anlayışla ele alınacak şekilde standardize edilmesi hedeflenmiştir.

Modülasyon

Kentte bulunduğu noktanın değişken ihtiyaçları doğrultusunda ünitenin büyüyüp küçülebilmesine, kolay taşınabilmesine, başka bir noktada farklı amaçlar için yeniden kullanılabilmesine imkan sağlayan sürdürülebilir modüler bir sistem tarifi yapılmıştır. İstanbul için güçlü imgelerin oluşturduğu, kente adaptasyonunu sağlayacak form önerileri geliştirilmiştir.

Sürdürülebilirlik

Tasarımdaki modülerlik ve standardizasyon özellikle üretim kolaylığı sağlamakta ve malzemelerin zaman içerisindeki bakım ve değişimi ile ilgili sürdürülebilir bir döngü, dönüştürülebilir bir sistem önermektedir.

Etiketler

Bir yanıt yazın