Infobip Kampüsü

Infobip Kampüsü

3LHD hızlı büyüyen unicorn IT şirketi Infobip için, Zagreb’de yeni karma kullanımlı bir bina tasarladı. Şirket proje için Zagreb’in güneyinde, seçkin olmasa da altyapısı iyi bağlanmış bir yer seçti. Seçilen bölge doğal peyzaj ve nitelikli kamusal alan eksikliği olan, alçak katlı konut sistemlerinin olduğu bir alanda yer alıyor.

Bina, çalışanlarına iş günü süresince gereksinim duyacakları her şeyi karşılayacak şekilde, kendine yeten bir organizma olarak tasarlanmış. Yatırımcı, ofislere, çalışanlar ve misafirlere yönelik olan konaklama bölgesine ek olarak konferans salonu, restoran ve rekreasyon alanları gibi çeşitli eşlik edici mekanlar da talep etmiş. Projenin karma karakteri, birbirinin üzerinde olan mekânsal unsurların ve program unsurlarının yığılması fikrine izin veriyor. Bina temel olarak merkezdeki atriumda bir araya gelen ofisleri ve üzerindeki ince düşey bloğu-yerleşim unitesini- içeriyor. Geçiş katı binanın mekânsal organizasyonunda anahtar bir role sahip. Açık park alanı ve girişi ile zemin kat banliyö bölgesinde ihtiyaç duyulan otoparklı yapı fikriyle temellendirilmiş.

Restoran, konferans salonu ve geniş teras parkı ile nitelenen 4 katlı kütle kısmındaki ilk kat, zemini düşey bloğa bağlıyor. Burası rahat ve enformel buluşmaların olduğu bir yer ve binanın kalıcı ve geçici kullanıcıları arasında bir bağlantı sağlıyor. Bu, binanın karşısında yer alan farklı kent, program ve sosyal peyzajın arasındaki geçiş senaryosunu sistematik bir şekilde yansıtıyor.

Binanın yapısı ve altyapısı binanın iç ve dış tasarımının açık bir parçası olarak çıplak bırakılırken, tüm inşa unsurları dikkatlice koordine edilmiş. Bina kendi kendisini tamamlayan mekânsal ve teknolojik bir organizma olarak bir “fonksiyonel ve kavramsal şeffaflık”ı göstererek net bir şekilde işlevselleşiyor.

Infobip binası eş çalışma ortamı sunarken, şirketin yüksek tutkusunu yansıtan mimari bir kompleks olarak yükseliyor. Proje kimlik konusunda serbest, mimari keşif vaadeden ve kendine yeten ancak içe kapanık olmayan tipolojileri deneyimlemek için en uyumlu olacak tarihi miras ve diğer parametrelere zemin hazırlayan şehrin kenarındaki yerleşim yerlerine işaret ediyor.

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın