İllüstrasyon Sanat Merkezi

2020-2021 Güz yarıyılı, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nde, Doç. Dr. Emine Köseoğlu tarafından koordine edilen ve yürütülen MIM19201E Architectural Design 1 stüdyosunda Buğra Arslan tarafından tasarlanan İllüstrasyon Sanat Merkezi Projesi.

Öğrenciler ve ziyaretçiler olmak üzere kullanıcıları temelde ikiye ayrılan İllüstrasyon Sanat Merkezi, grafik sanatıyla birlikte öğrencilerin el becerilerini, dijital tasarım becerilerini ve sunum becerilerini ortaya çıkaracak eğitimlerin ardından koordinatörlerin belirlemiş olduğu tema üzerine farkındalık oluşturacak 2 boyutlu ve 3 boyutlu çalışmaları ziyaretçilere sergilemeyi amaçlamaktadır.

Çengelköy’de tasarlanan İllüstrasyon Sanat Merkezi, konumu itibariyle çevresinde şehir ile yeşil alanı kesiştirecek bir nokta bulunmamasından dolayı arazinin ön tarafında bir meydan düzenlemesi planlanmıştır. Bu meydan bağlamında, insanların dinlenme ve yürüme eylemlerini gerçekleştirecekleri açık mekanlar, 3 boyutlu çalışmaların sergilendiği heykel bahçeleri ile bir arada tasarlanmıştır. Yapının arazi içerisindeki arka oturuma yerleşimini meydan oluşturma fikri etkilerken, kütle tasarımını çevre faktörleri belirlemiştir. Güneşten en fazla verimi sağlamak için kütlede 30 derecelik döndürmeler yapılmış, ses faktörü yapı planında atölyelerin konumunu etkilemiştir. Yapının planında ise, mekanlar arası sirkülasyonu oluşturulan 3 Boyut Galerisi merkezinde Sanal Odayı sarmalayan merdiven ile geliştirilmiştir. Galeriye açılan kafeterya ile arka tarafında bulunan destek mekanları bir koridor ile bir arada tasarlanmıştır. Atölyeler zemin kat ve 1. katta yer alırken yönetim mekanları yapının 1. katında konumlandırılmıştır. Öğrenciler ve yöneticilerin birçok eylemi bir arada gerçekleştirebilecekleri mekan olarak yapıda teras tasarlanmıştır. Cephe tasarımında kendi dokusunun oluşturduğu renk tonlamalarıyla ahşap çubuklar kullanılmıştır. Bu bağlamda, cephelerde oluşan perspektifleri ve kot farklılıklarını hafifletmek planlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın