İki Kulübe

İki Kulübe

Avusturalya’da, Lorne kasabasının batısındaki 10 hektarlık bir çalılık arazide inşa edilen konut DREAMER ve Roger Nelson tarafından tasarlandı.

2010 yılında Roger ve Jane Nelson tarafından satın alınan tasarlanan yapı, yerel kır evlerine öykünen basit bir tasarım dili ve renk paletine sahip. NH Architecture firmasının yönetici ortaklarından biri olan Roger ve eşi Jane, 7 yıl içinde bir bina tasarlayıp, iskan izni almayı başarmış. Ancak, Avusturalya kırsalındaki bushland arazilerine uygulanan BAL standartlarının katılığı nedeniyle, projeyi yeniden değerlendirecek ve süreci yürütecek olan DREAMER ofisi ile çalışmaya karar vermişler.

Projeye başlarken, çiftin Melbourne’deki evinde yaptıkları toplantılar esnasında tasarımcılar, çiftin halihazırda içinde oturdukları ev, onu kullanma biçimleri, takdir ettikleri diğer mimari örnekler ve özellikle Jane’in yeni evin etrafındaki kırsal alanı nasıl restore etmek istediğine dair bilgi toplamış, tartışmış.

Bu toplantılardan, çiftin kentten kaçmak, dış mekanda çalışmak ve geniş bir arazide yer alan baraka veya kulübe tarzı bir yapıda yaşamak istediğini ortaya koyan bir hikaye ortaya çıkmış. DREAMER en nihayetinde, çiftin hazırlamış olduğu konsept mimarinin üzerine koyarak tasarımı geliştirmeye karar vermiş. Orijinal tasarımdaki, yatak odaları ve ortak alanlar arasındaki net ayrım korunmuş; 2 ila 7 kişinin aynı anda kullanabildiği bir yaşam alanının yanı sıra, arazide yapacakları doğa restorasyonu faaliyetleri için de kullanılabilecek, evin her odasından doğaya erişebilecekleri bir düzen de oluşturulmuş. Çiftin ilk eskizlerini yapmış olduğu 500 metrekarelik ev yerine süreç içinde DREAMERS tarafından üretilen 220 metrekarelik plan tipinde karar kılınmış.

İki, özdeş, beşik çatı kulübe ve bunların arasında kalan alanlar, projenin özel ve toplu kullanım alanlarını oluşturuyor. İçeriden cam galeri ile ve dışarıdan teras ve yollar ile birbirine bağlanan bu iki ayrık yapı birbirinden zıt yönlere bakacak şekilde tasarlanarak yatak odalarının mahremiyeti arttırılmış.

Yapının kır ve okyanus yönlerine bakan verandalar gün ışığı kontrolü sağlarken iç ve dış mekan arasında derin bir eşik oluşturuyor. Bölgedeki kır mimarisinde de sıkça görülen, verandaya sarkan mertek ve saçaklar, gayri resmi toplanmalar için uygun bir mekan oluşturuyor.

Batıdaki kulübenin merkezinde, mutfak, tuvalet ve ortak alanları içerek karanlık bir kutu var. Bu kutunun iki ucunun biri yemek salonu diğeri ise oturma odası olarak kullanılıyor. Doğuda bulunan kulübe ise yatak odaları ve tuvaletleri içeriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın