Ideareve Ikegami

Ideareve Ikegami

Ryuichi Sasaki Architecture, tarafından tasarlanan Ideareve Ikegami, 2021 yılında tamamlandı. Betonarme yapı, bir müzik salonu, uygulama odaları, ses yalıtımlı konut kiralama birimleri ve bir çatı katından oluşuyor.

17. yüzyılın başlarında inşa edilen beş katlı devasa Ikegami Honmonji Budist Tapınağı’nın yakınında bulunan Ideareve-Ikegami, daha küçük tapınaklar, kafeler, mağazalar ve yerleşim bölgelerinden oluşan bir kültür merkezi olan Tokyo’nun güneyindeki Ikegami kasabasında yer alıyor. Ryuichi Sasaki Architecture’dan talep edilen, kasaba sakinlerinin bir araya gelip yaratıcılıklarını ifade edebilecekleri ve çeşitli hibrit mekanlarda müzik çalışabilecekleri bir tesis tasarlamalarıydı. Firma bu talebe etkileyici bir geometrik biçimle yanıt verdi.

Ikegami Honmonji Tapınağı, 13. yüzyıla kadar uzanan şanlı bir geçmişi olan Nichiren Budist mezhebinin en önemli manevi yeri. Mimarlar için amaç, tapınağın gölgesinde, topluluğun manevi ve kültürel özünü kucaklayacak ve aynı zamanda miras alanlarını koruyan katı yapı kurallarına saygı gösterecek, deneyimsel bir kompleks tasarlamak olmuş.

Çevre ile Kusursuz Bir Uyum

Ikegami’nin en büyük konut bölgesinin kuzeybatısındaki kompleks, kasaba tapınaklarının hemen doğusunda şekilsiz bir alana oturuyor. İki katlı müzik salonu ve 80 kişilik tiyatro salonu, yapının güneybatı köşesinde stratejik bir alanda konumlanmış. Buraya giriş ve fuayeden geçerek ulaşılıyor. Fuaye üç adet pirinç renkli, paslanmaz çelik diyagonal duvarla destekleniyor. Salonun içi soyut bir diagonal şekil oluşturan ve akustik reflektörlerle örtülmüş duvarlardan oluşuyor. Cam yüzeyler ve çoklu girişler, müzik salonu ile çevresi arasındaki bağlantıları daha da güçlendiriyor.

Mekansal Düzenlemeler

Binanın merkezine doğru, konut alanı, müzik holü ile giriş yolunu paylaşıyor ve Ikegami Honmonji Tapınağı’na tırmanışı simgeleyen mimari öğelerle sembolik olarak işaretlenmiş bir merdivenle konutlara erişiliyor. Merdivenin tepesinde, her biri mutfak, banyo, ses yalıtımlı oturma odası ve uyku alanlarından oluşan bir dizi ses yalıtımlı kiralık ev koridorda sıralanıyor. Konut alanında ayrıca kayar duvarlara sahip üç hacim alanından oluşan bir çatı katı birimi de bulunuyor. Bu kayar duvarlar mekânsal konfigürasyonun oluşumunda etkili olmuş. Sürgülü duvarların yeniden yapılandırılmasıyla oturma odası ve yemek odası alanları, çeşitli durumlara uyum sağlayacak şekilde genişletilebiliyor. Uyku alanları, diğer aile üyelerini veya misafirlerini ağırlamak için bir ana yatak odasından birden fazla yatak odasına uyarlanabiliyor.

Son olarak, müzik salonunun üzerinde, büyük bir teras, binanın iç ve dış cephesi arasındaki kesintisiz sınırı daha da kaynaştırıyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın