HV Evi

HV Evi

İtalya’nın Maremma bölgesindeki Amiata Dağı’nın eteklerine inşa edilen konut GGA Gardini Gibertini Architetti tarafından tasarlandı.

Yerden yükseltimiş, zeytinliklerin arasına yerleştirilmiş olan evi tasarımcılar, peyzajın içine yerleştirilmiş bir sahne olarak düzenlemiş. Bu şekilde, etrafını saran doğaya açılan bir sahne kurgusuna sahip olması amaçlanmış.

HV Pavillion, tipik bir Akdeniz konutu olmakla birlikte, bu tipolojinin düzen ve inşa özelliklerini yorumlayan, melez bir yaklaşıma da sahip. Betonarme bir platformun üzerine yerleştirilmiş sekiz adet blok, Roma tipi bir avluyu çerçeveleyen bir geometri oluşturuyor.

İç mekan tasarımına kaba malzeme ve açıkta bırakılmış yapı ögeleri hakim. Zeminde kullanılan, beton özelliği gösteren reçine kaplama, yaz aylarında kuru çim, bahar aylarında kestane yaprağı rengine bürünüyor. İç mekanda bunlar dışında kalan alanlarda, doğal ahşap detaylar da kullanılmış.

Çelik mutfak adası ve evin her odasından görülebilen, yerinde dökülmüş beton masa, İtalyan yemek kültürünü neredeyse anıtsal bir biçimde mekana taşıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın