Stone House

Trebucq Constantino, Trebucq Josefina ve Sirena Milagros iş birliğinde tasarlanan proje Cordoba’nın Villa del Dique bölgesinde yer alıyor.

Ormanlarla, dağlarla ve göllerle çevrili arazide, tek katlı ve yerel malzemelerle donatılmış, çevresiyle kusursuz bir şekilde konumlanan bir ev burası.

Taş, ahşap ve cam tasarımı tanımlayan 3 ana mimari unsur olmuş. Aynı malzemeler hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda kullanılmış.

Tasarım, iş verenlerin birkaç aile tarafından paylaşımlı olarak kullanabileceği bir haftasonu evi talebine dayanıyor. Bu yüzden 2 blok önerilmiş, biri özel biri de sosyal alanlara adanmış. Bunlar yeşil teraslarla sarmalanmış yarı kapalı bir geçitle birbirine bağlanıyor. Özel alan bloğu birbirinden bağımsız girişleri olan 3 suit oda ile çözülmüş. Sosyal alan bloğu bir adet ebeveyn yatak odasına ek olarak açık mutfak, salon ve yemek odasından oluşuyor. Bu mekanın devamında galeri mekanları, barbekü yapılabilen yarı kapalı alanlar, yemek ve yaşam alanları yer alıyor. Bunlara ek olarak gölün yüksekten manzarasına ve inanılmaz gün batımlarına sahip güverte ve havuz alanı projenin en keyifli kısımları…

Tasarım bölücü akslarda iki taş duvarın yaratımı ile başlamış. Eğimli arazi sebebiyle taş modülü askıya alınmış gibi tesviye etme ve görsel olarak taş modülü yükselterek kademelenme işlevini tamamlayan açık beton kaide kullanılmış.

Ana cephede modern bir görünüm kazandırmak için düşey olarak yerleştirilmiş demiryolu traversleri kullanıldı. Giriş kapısı malzemelerin sadeliğini sürdürebilmek için aynı ahşapla tasarlandı. Tasarımda istenen sonuca ulaşmak için traverslerin onarılan her bir parçası dikkatle seçildi.

Rotanın devamında yürüdükten sonra ulaşılan ikinci kapı evin ana kısmını buraya bağlıyor. Bağlantıyı desteklemek ve peyzajın görselliğini sürdürmek için parçalı camla tasarlanmış.

Göle doğru bakan karşı cephe tamamen cam bırakılmış.

İç mekanlardaki tasarım yaklaşımı ise, evin içindeki bir tur boyunca, doğa ile çevrili ahşap ve taş gibi unsurlarla aynı sıcak ve davetkar ortam hissinin sürdürülmesine dayanıyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın