Hollabrunn Gençlik Merkezi

Hollabrunn Gençlik Merkezi

Franz Architekten'in hazırladığı 2010 yılında yarışmada birincilik alan proje, Hollabrunn bölgesindeki gençlik merkezi, restorasyon projeleriyle birlikte 2014 yılında tamamlandı.

İçinde ofisler, okul, şapel, müştemilat ve mesleki atölyeler barındıran tesiste yeni yapıyı yerleştirmek, açık hava etkinliklerinin yerleşimlerini belirliyor: güneydeki mevcut parkta rekreasyon alanı ve kuzeyde sebze bahçeleriyle birlikte bir tarım alanı. Yerleşim planı sayesinde binaların etrafında iki farklı kotta korunaklı avlular ve teraslar oluşuyor. Zemin katta fonksiyonel alanların sıralı düzeni açıklık ve gizlilik gereksinimlerini takip ediyor ve binanın girişinde mutfak ile bitişik bir yemek alanı, daha sakin bir kısımda ise yaşam alanı oluşturuyor.

Alanda bulunan arkeolojik kalıntılar için ise Federal Tarihi Koruma Ajansı ile işbirliği içinde bir ay boyunca arkeolojik kazı yapılmış, bulgular bilimsel olarak incelenmiş ve belgelenmiş.

19. yüzyıldan kalan ana binanın zemin katındaki ofis alanı genişletilmiş, üst kattaki oturma alanları günümüz ihtiyaçlarına göre yeniden kurgulanmış. Pencere yapısı korunurken, 1970’lerden kalma alüminyum çerçeveler, ahşap-alüminyum çerçeveler ile değiştirilmiş.

1960’lardan kalan brüt beton şapel ise olduğu gibi muhafaza edilmiş. Bodrum katı çok fonksiyonlu bir odaya çevrilmiş.

Etiketler

Bir cevap yazın