Het Epos İlkokulu

Het Epos İlkokulu

Verre Bergen Vakfı’nın Rotterdam’da inşa ettiği, prefabrike ahşap modüllerden oluşan Het Epos İlkokulu, SeARCH tarafından tasarlandı.

Rotterdam’ın az gelişmiş mahallelerinden Zuidwijk’te yer alan okul, ofisin Klein Amsterdam projesinde kullandığına benzer biçimde, prefabrike ahşap modüller kullanılarak tasarlanmış.

Okulun merkezinde bir avlu ve etrafında spor salonu, tüm bunları saran iki kanatta ise eğitim birimleri yer alıyor. Avlu, hem giriş/fuaye hem de üst katlara erişim görevini üstlenerek binanın kalbi olarak çalışıyor. Üst katlara erişimi sağlayan büyük merdiven tribün veya sahne olarak kullanılabiliyor.

Zemin katta, kütüphane ve yemek atölyesinin yanı sıra, gerektiğinde bölünerek küçültülebilen iki büyük derslik bulunuyor. Birinci katta ise, üç tane daha bölünebilir derslik, teknik laboratuvar, yemekhane ve öğretmenler odası yer alıyor. Bunlara ek olarak yapıda, mahalli girişimler ve sivil toplum örgütleri için 4 adet ofis de mevcut.

Mimarlık ofisi SeARCH ve yüklenici De Groot Vroomshoop’un geliştirdiği tamamen prefabrike ahşap modüllerden oluşan sistem sayesinde yapı, gerektiğinde sökülebilir, yeri değiştirilebilir, büyütülebilir veya ek yapılabilir bir çözüme sahip. Prefabrike modüller sayesinde şantiye süresi de en aza indirilmiş; etrafında yer alan, daha yavaş gelişen kentsel dönüşüm projeleri arasında, ihtiyaca bağlı olarak, birkaç ay içinde inşa edilmiş.

Etiketler

Bir cevap yazın