Heper Aydınlatma Fabrikası

30 Kasım - 2 Aralık tarihleri ​​arasında Lizbon''da düzenlenecek World Architecture Festival (WAF) kapsamında verilen 2022 Special Prize'da kısa listeye seçilen projeler arasında yer alan Heper Aydınlatma Fabrikası Yazgan Tasarım Mimarlık imzası taşıyor.

Mimarları Projeyi Anlatıyor:

Projenin ana fikri, teknolojik ve endüstriyel üretimin, cephe elemanları olarak mimari tasarıma entegre edilmesidir.

Akıllı şehirler perspektifinde geliştirilen ‘urban units’ aydınlatma kolonları, Heper’in farklı modüller olarak tasarladığı yeni ürünüdür. Modüller, üst üste yerleştirilerek esnek bir sistem çerçevesinde bir araya getirilir, ihtiyaca göre döndürülür veya yer değiştirebilirler. Akıllı cephe elemanları olarak güneş paneli modülü, wifi modülü, kamera modülü, hoparlör modülü, interaktif görüntü modülü, radar modülü, işaret modülü, interaktif aydınlatma modülü, sokak lambası modülü gibi farklı işlevlerdeki modüller cepheye dinamizm getirecek şekilde bir araya gelerek geleceğin kentsel aydınlatma ünitelerini oluştururlar.

Bu aydınlatma üniteleri, klasik ve modern mimarinin en önemli unsurlarından biri olan kolonad fikriyle fabrika cephesine entegre edilmiştir. Projedeki fikir, kolonad kültürünün akıllı çağdaki versiyonudur: akıllı kolonad.

Dijital ve akıllı sistemlerle entegre çalışabilen bu akıllı cephe, sensörleri yardımıyla çevresiyle de interaktif iletişim kurabilecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin cephe, binanın yakın mesafesinden geçen treni algılayacak ve interaktif olarak aydınlatılacaktır.

Projenin diğer tasarım fikri olan yeşil süreklilik, peyzajın cepheden geçerek iç mekana nüfuz etmesiyle sağlanmaktadır. İç mekanda ofis ve üretimi ayırmak için tasarlanan ahşap arkadların altına dikilen ağaçlar, doğayı endüstriyel mimariye entegre eden ögelere dönüşmüşlerdir.

Dünya Mimarlık Festivali 2022’de “Üretim, Enerji ve Geri Dönüşüm” ile birlikte “Cam Özel Ödülü” olmak üzere iki kategoride finalde yarışacak olan proje, aynı zamanda İtalya’da düzenlenen The Plan Ödülleri 2022’de de finalisttir.

Etiketler

Bir yanıt yazın