Haliç’te Mercado Tasarımı

Haliç’te Mercado Tasarımı

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Aslı Berre Öztürk tarafından, MIM401 projesi kapsamında Prof.Dr. Mehmet Bülent Uluengin yürütücülüğünde tasarlanan mercado projesi.

Rapor

İstanbul’un en önemli kıyılarından biri olan Haliç kıyısında tasarladığımız proje ile; mercado ve açık pazar alanlarıyla yaşayan ticari bir merkez olmanın yanı sıra, rekreasyon alanlarıyla da haliç kıyısında önemli bir kentsel merkez oluşturulması hedeflenmiştir.

Yapılan analizler sonucu 3 ana fonksiyon; mercado (kapalı pazar alanı), açık pazar alanı ve restoran olarak üç farklı kitle oluşturuldu. Mercado kitlesinde düzlemsel çelik makas kirişler ile geniş açıklıklar geçilerek işleve uygun bir strüktür tasarımı yapılması sağlanmış oldu.

Taşıyıcılar gizlenmeyerek kompozisyonun bir parçası haline getirildi. Çatıda ve cephede sandviç panel kaplamalar, batıya bakan cephede metal mesh panel güneş kırıcılar kullanıldı.

Plan organizasyonu; arazinin kuzey doğu cephesine açık otopark, servis avlusu ve kapalı otopark giriş-çıkış yolu yerleştirildi. Yol kotundan iki kot aşağıda mercado ve açık pazarın arasına çelik bir strüktür ile gölgelik, geçiş alanı kurgulanarak işlevler arası geçişler sağlanması amaçlandı. Kıyı kotunun 1 metre üstüne ve arazinin kuzeybatısına manzara yönüne doğru restoran konumlandırıldı.

Restoran, mercado, geçiş alanı ve açık pazar çelik taşıyıcılara sahipken; 80 araçlık kapalı otopark ve çekirdekler betonarme sistemle tasarlandı.

Arazi yerleşiminde yeşili maksimum tutmak hedefi ile aynı zamanda esnek yaya aksları sunulmak hedeflendi.

Etiketler

Bir cevap yazın