Győr-Gönyű Ulusal Liman Kontrol Binası

Győr-Gönyű Ulusal Liman Kontrol Binası

Győr-Gönyű Ulusal Liman Kontrol Binası, Tuna Nehri’nin bir uzantısının ayırdığı, Macaristan’ın Győr ve Gönyű kentleri arasında bir lojistik merkezi olarak hizmet veriyor.

Limanın kontrol yapısının tasarımı, nehrin diğer tarafına doğru akan güçlü akıntılardan ilham alıyor. Servis yapısı multifonksiyonel bir denetim ünitesi olarak çalışıp; nehirdeki mavnalarla bir iletişim sistemi, depolama alanları, otopark, ofisler, kalite kontrol laboratuvarı,toplantı odaları ve konuk alanları içeriyor.

Liman aynı zamanda nehir, kara ve demiryolu ulaşımı için bir kesişim noktası olarak dikkat çekiyor. Yapının zemin katı demiryolunu doğu-batı aksında takip ederek şekilleniyor. Bu betonarme zemin kat ana taşıyıcı pozisyonunda olup; konsol çıkan çelik strüktür bu taşıyıcıya bağlanıyor. Çelik strüktürü yoldan nehir kıyısına kadar çevreleyen camlar ile sağlanan şeffaf karakter, limandaki işlerin izlenmesine olanak tanıyor; aynı zamanda da çevredeki doğal dokunun panoramik bir görüntüsünü sunuyor.

İşlevlerine göre ana kütlesi parçanan yapının; zemin katında, kıyıya dik uzanan bölümünde ofisler, konuk alanları, idari noktalar varken; nehre paralel olan parçasında bir toplantı salonu bulunuyor. Limanın lobisi ise tüm bu işlevlere doğrudan erişim olanağı sağlıyor. Üst katı tamamen galvanizlenmiş güneş kırıcılarla çevrilen yapı; güneş ışınlarıyla birlikte her seferinde değişik bir doku kazanıyor.

Çağdaş teknolojilerin tasarıma dahil edilmesi; limanı hem enerji hem de iş gücü bakımından daha verimli konuma getiriyor. Bu bağlamda, yapının ısı ve elektrik enerjisi çevreye duyarlı sistemler ile kontrol ediliyor. Çatıdaki fotovoltaik paneller elektrik enerjisi sağlıyor; aynı zamanda da yağmur suyu toplanarak depolanıyor, böylelikle çatı bahçesi canlı tutuluyor. Ayrıca yapıya eklenen anten kulesi ile işçiler arası iletişim ve kordinasyon kolaylaştırılıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın