Günbatısı

CM Mimarlık projeyi şöyle anlatıyor:

Söz konusu proje, beldenin zamanında arterlerinden kabul edilen güney-kuzey aksındaki Göktürk Caddesi’nin kuzey ucunda yer alıyor. Yakın çevresi, en yaşlısı 10-15 yıllık yapılardan oluşuyor. Projeye ilk başladığımızda ise kuzeybatı komşu parseldeki atıl kalmış bir inşaat dışında doğusu ve güney yönü tamamıyla açıktı. Fakat imarlı çevre parseller nedeniyle yapıyı o an ki mevcut ortamı içerisinde projelendirmek inşai aşamada bile bizi hüsrana uğratabilirdi. Gelinen nokta da öngördüğümüz gibi oldu ve şu an çevre tüm parseller de binalar ayağa dikildi.

Önünden geçen ve kuzeye doğru giden Göktürk Caddesi bir dolaşımın olduğu fakat turunu tamamlamadığı için daha çok belli bir rutini ve tanımlı yoğunluğu olan bir sirkülasyona açık. Ama bunun yarın da böyle olacağı söylenemez. Bu kabulle yaşam alanları manzaraya ve açıklığa da cephe veren arka tarafa yerleştirildi. Binanın caddeden kullanılan zemin katlarına 3 eş bir köşe ticarethane yerleştirildi. Cephede boyunca giden eğim nedeniyle bir tesviye kotu oluşturuldu ve mevcut kaldırım ile sonrası için yol-kaldırım kot oynamalarının bertaraf edilmesi kollanmaya çalışıldı.

Apartmanda, zemin katta oluşturulan 1+1’ler, üst katlarda oluşturulan iki- katlı (dubleks) 4+1 ile 2+1 ve 3+1’lerden mürekkep 22 dairelik bir dağılım var. Konutlara tek bir girişten ve açıldığı ortak geniş bir holden giriliyor ve 3 çekirdeğe bu ana girişten dağılınılıyor.

Açık bir havuz ve altında yer alan bir kondisyon salonuna da ortak zemin holünden geçiliyor. Havuz çanağı altında ise daire depoları ve yan sokaktan girilen otopark yer alıyor.

Kuzeybatıda yer alan yegane bitişik parsel ile proje alanının dar açıya dolayısıyla fonksiyonel kusur oluşturacak köşe de strüktürel devamlılık kesilmedi. O cepheyi kullanan dairenin de mahremi geri tutularak kollanmış oldu.

Etiketler

Bir cevap yazın