Güemes’te Ev

Proje, İspanya'nın Santander şehrinin doğusundaki küçük bir kasaba olan Güemes'te bulunan eski bir ahırın yenilenip genişletilerek bir yazlık eve dönüştürülmesinden oluşuyor.

Mevcut bina fayanslı ahşap bir çatı beşik ile çatıyı destekleyen taş duvarlardan oluşmakta. Bu mimari dönüşüm sırasında sadece kullanılan geleneksel malzemelere değil, aynı zamanda evin içinde yaratılan mekan biçiminde de orijinal yapıya bağlı kalınmış. Bu nedenle evin ana alanları, eski ahırı içeren büyük merkezi alanda tek bir düzen içerisinde planlanmış. Aynı alan içerisinde, doğrusal bir düzende tasarlanan mutfak / yemek odası / şömine / oturma odası / ofis / kitaplıktan oluşan kullanım alanları her biri için ayırt edici özel elemanlarla karakterize edilerek geliştirilmiş. Sadece bir kitaplık arkasına gizlenmiş ana yatak odası, genel alandan ayrılıyor. Binanın girişindeki orijinal geçitte dış merdivenler kullanılarak erişilebilen ikinci bir yatak odası, ek binanın yüksekliğini tamamlamak için ana yatak odasının üst katında yer alıyor. Açık bir kat planı fikrini güçlendirmek için, alanın çevresine bir depolama özelliği yerleştirilip iç mekan ferahlatılarak ve geleneksel ahşap çatı vurgulanıyor.

Mevcut mimaride yapılan kısmi değişiklikler, cephelerde daha belirgin hale geliyor. Mevcut açıklıklar doğayı ve Kantabria Dağları’nın davetkar manzarasını iç mekana yansıtma amacıyla doğuya ve batıya bakan cephelerde genişletilmiş. Evin bir başka dikkat çekici özelliği ise kullanıcılara açık havayla iç içe olma konusunda tam özgürlük sağlayan güneye bakan cephedeki sürgülü panjurlar.

Ek bina, daha rasyonel bir bakış açısıyla, klasik bir tarzda tasarlanmış. L şekli ve – neredeyse mevcut bina ile temas halinde olan, ancak onunla birleşmeyen- alandaki konumu binalar arasında açık bir alan oluşturulmasını kolaylaştırdı. Bu açık alanda ise muhteşem manzaranın da görülebileceği bir havuz yer alıyor. Ek bina misafirler için yatak odası, toplantı odası, sauna ve havuzun yanında bir de geçiş sundurma alanından oluşuyor.

Yapıda mevcut malzeme tarzı korunuyor. Yerel ahşaplar, yerel taş, beyaz cepheler ve fayanslar, bir arada ek binanın estetiğini oluşturuyor. Yapı, geleneksel Kantabria mimarisine güncel bir örnek olarak gösteriliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın