Guelmim Teknoloji Okulu

Guelmim Teknoloji Okulu

Guelmim Teknoloji Okulu projesi, Fas’ın kuzey bölgesindeki akademik kurumların gelişmesi için hazırlanan bir planın parçası.

Mimarları projeyi anlatıyor:

Proje dahilinde, bir amfitiyatro, sınıflar, atölye alanları, laboratuvarlar, yönetim birimleri, kütüphane, öğretmen ofisleri ve çalışanların evleri bulunuyor.

Projenin başlangıç noktası, çağdaş fakat bağlamından ilham alan güçlü bir mimari sağlamak. Zor olan ise modern araçlar ve mimari kelime dağarcığı ile belirli bir atmosferi tekrar yaratabilmek. Bu yüzden mimari, özellikle masif ve güçlü kılındı ve iç mekân ile dış mekan arasındaki karşıtlıkla oynadı.

Farklı amaçlarla kullanılan binalar, yer yer üstü örtülmüş kuzey-güney aksı üzerine, iç bahçeler yapacak L formlarında dizildiler. Bu kurgu, projenin okunurluğunu ve farklı elemanlarının belirginliğini sağlarken, programın çeşitliliğine adapte olan bir ölçek serisini de koruyor. Benzer şekilde, termal koşulların yansımalarına bağlı olarak, açıklıkların örtülmesi ve bitkilerin kullanımı gibi konular mimari dilin ve prensiplerin bir kısmını koşullandırıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın