Grace Farms

Grace Farms

SANAA'nın tasarladığı "River/Nehir" diye bahsedilen yapı geniş bir peyzajın içinde araziyle şekillenen belli belirsiz bir çizgi bina.

Proje Açıklaması:

Grace Frams için yapılan çok amaçlı salon ve peyzaj tasarımı, ABD’nin Connecticut eyaletindeki New Canaan bölgesinde, 320.000 m²’lik bir arazide yer alıyor. Kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Grace Farms Vakfı’na ait arazi; insanlara doğayı deneyimlemeleri, adaleti gözetmeleri, sanatla buluşmaları, komüniteyi büyütmeleri ve güveni keşfetmeleri için alan sağlıyor. Tesisler, Grace Komünite Kilisesi Vakfı ve diğer kar amacı gütmeyen vakıflar ve gruplar tarafından hayata geçirildi ve kahve ikramlarından, toplantılara, konserlere, ailelere uygun sanat derslerine ve çok disiplinli kültür projelerine kadar çeşitlenen programlara mekan sağladı.


Fotoğraf: Dean Kaufman

Mimari Konsept:

SANAA’nın amacı “Nehir”in mimarisini; dikkati fazla çekmeden, hatta bir bina gibi hissettirmeden peyzajın bir parçası haline getirmekti. Öyleki arazide “Nehir”in ürettiği mekanlar ve deneyimler içinde gezinenler çevrenin güzelliğinden ve mevsimlerin değişiminden etkileneceklerdi.


Fotoğraf: Iwan Baan

Grace Farm’ın peyzajına gömülmüş “Nehir” bir tepeden başlıyor ve aşağıya doğru hafif eğimle, virajlar ve gölet benzeri şekiller üreterek süzülüyor. Cam, beton, çelik ve ahşap kullanılan bina; esasında zemin kotu üzerinde süzülen, payzajla şekillenen, tek parça, uzun bir çatıdan oluşuyor. Yürüyüş yolları, avlular ve camla çevrili hacimler dikkat şekici derecede transparan bir atmosfer yaratıyor ve kullanıcıları çevreyle iletişime geçmeye teşvik ediyor.


Fotoğraf: Iwan Baan

Peyzaj:

320.000 m²’lik alanın yaklaşık 310.000 m²’si açık çayır, orman, bataklık ve gölet olarak korundu. OLIN’in tasarımı oraya özgü flora ve faunayı korudu ve geliştirdi; bir yandan da komünite için bir bahçeyi, spor sahalarını ve SANAA tarafından tasarlanan patika ve oyun alanlarını ortama entegre etti. İnşaat alanının açılması için kesilen ağaçlar binadaki mobilyaların yapımında kullanıldı. Arazide ısıtma ve soğutma için 55 tane 150 metre derinliğinde jeotermal çukur açıldı. Biçilen alanların yüzde yetmişinin Larry Weaner Landscape Associates tarafından çayırlık alanlara dönüştürülmesi kararlaştırıldı.

Etiketler

Bir cevap yazın