Golf Saint Apollinaire

Golf Saint Apollinaire

DeA architectes tarafından tasarlanan Golf Saint Apollinaire kulüp ve tesis binaları, 1140 yılından kalma bir manastırın çiftlik yapılarından ilham alıyor.

İsviçre’nin Basel kentinin yakınlarında, Fransa’nın Sundgau bölgesinde bulunan manastırın arazisi, 2020 yılından beri golf sahası olarak kullanılıyor. Arsa, iki yüz yıl öncesine kadar, 250 hektar alana sahip bir manastır olarak kullanılıyormuş.

Proje dahilinde, yeni yapılan kulüp evinin yanı sıra, manastırın eski zirai yapılarının bir kısmı dönüştürülerek, ziyaretçi ve sporcular için çeşitli hizmetler sunan tesisler olarak kurgulanmış. Yeni kulüp evi ve etrafındaki eski yapıların tümü manastırın geleneksel ahır ve ağıllarından ilham alarak tasarlanmış.

Eğime yerleşen ve alandaki en büyük yapı olan kulüp evinin üst (giriş) katı restoran, fuaye ve manzara terasları gibi tüm ziyaretçilere açık işlevler içeriyor. Kısmen tepenin içine gömülmüş olan alt kat ise yalnızca sporcuların kullanımına açık; soyunma odaları, dolaplar ve depolama alanları içeriyor.

Tasarımcılar, geniş iç hacme ve saçaklı çatılara sahip eski ahır yapılarını, golf arabalarının yanı sıra çeşitli bakım araçları ve aletlerinin depolanması için de kullanılacak depo yapılarına dönüştürmeye karar vermiş. Bu yapıların cepheleri büyük ölçüde korunmuş. Yeni yapılan kulüp evinin cephesinde ise siyah cilalı ahşap malzeme kullanılmış. Eski ve yeni tüm yapılarda, peyzajın dalgalı karakterine uygun geniş saçaklı beşik çatılar kullanılmış.

Etiketler

Bir cevap yazın