Gevher Nesibe Medresesi Rölövesi

Gevher Nesibe Medresesi Rölövesi

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, Mimarlık Bölümü öğrencileri Elif Şahin, Rabia Asya Abalı, Yağmur Buğtekin tarafından, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı Bahar yarıyılı, MİM 409 Belgeleme ve Koruma dersi kapsamında, Dr.Öğr.Üyesi Muhittin Aykut, Mimar Ömer Tavacıgil, Arş. Gör. Betül Satoğlu yürütücülüğünde hazırlanan, Gevher Nesibe Medresesi Rölövesi.

Röleve Raporu:

Tarihsel Gelişim:

‘Çifte Medrese’ olarakta tanınan Gevher Nesibe Darüşşifası ve Gıyasiye Medresesi, Selçuklu Sultanı I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından, 1204-1206 yılları arasında Kayseri’de inşa ettirilmiştir.

Gevher Nesibe Şifaiyyesi, 1210-1214 yılları arasında yapılan, bazı kaynaklara göre tıp eğitimi ve sağlık hizmetini birlikte veren dünyanın ilk merkezidir. Osmanlı Döneminde kısmen onarılmış olmasına rağmen, 1960’lı yıllarda kapsamlı restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Şu an ise ‘Selçuklu Müzesi’ olarak hizmet vermektedir.

Rölöve Yöntemi:

Yapının, yatayında ve düşeyinde -gözle görülen ya da görülmeyen- deformasyonlar tespit edilmiştir. Yaklaşık 1200 nokta okuması ile plan ve kesitler oluşturulmuş kotlar mevcut duruma göre hesaplanmıştır. Elde edilen sayısal veriler, elle ölçümler ve detay ölçümleri ile desteklenmiş ve sağlamalar yapılmıştır.

Etiketler

1 Yorum

Bir cevap yazın