Geri Dönüşüm Sanat Merkezi

2020-21 Güz yarıyılı, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü'nde, Doç. Dr. Emine Köseoğlu tarafından koordine edilen ve Dr. Öğr. Üyesi Ruba Kasmo tarafından yürütülen MIM19201E Architectural Design I stüdyosunda Büşra Yapıcı tarafından tasarlanan Geri Dönüşüm Sanat Merkezi Projesi.

Proje alanı 3290 m2 olup Üsküdar’ın Çengelköy semtindeki Güzeltepe Caddesi’ndedir. Ana cadde boyunca yapılaşma mevcuttur. Ulaşım alternatifleri olarak metro, otobüs durakları ve vapur kullanılabilir. Arsanın doğusunda Güzeltepe Bostan bulunduğu kabul edilmektedir. Arazi ve çevresine dair gerekli analizler yapıldıktan sonra geri dönüşüm sanat merkezi için çalışmalara başlanmıştır. İlk olarak mekân kararları ve ihtiyaç listesi ele alınmıştır. Geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji konuları kesiştirilmiştir. Sanat merkezinin kullanılan enerjiyi kendi üretebilmesi için güneş panelleri güneye konumlandırılmıştır. Geri Dönüşüm Sanat Merkezinde mahalledeki ev hanımlarının eski ahşap ve cam materyallerden yeni eserler ortaya koyabileceği ve sergileyebileceği bir merkez oluşturulmuştur. Arazi analizleri sonucunda güneydoğu tarafının manzara ve sessizlik yönünden kaliteli olduğunun sonucuna varılmıştır. Bu sebeple yapı kuzeybatı yönüne doğru çekilmiş ve güneybatı tarafında kamusal alan oluşturulmuştur. Kuzeybatı kısmına stüdyolar konumlandırılmıştır ve stüdyolara özgü aktif alan oluşturulmuştur.

Binada oluşan cep sayesinde açık sergi alanı oluşturulmuştur. Kafe aktif alan ve kamusal alanla bağlantı kurması için ikisinin ortasına yerleştirilmiştir ve kendi içlerinde sirkülasyon sağlanmıştır. Kuzeybatı kısmında güneşi en yoğun alan alana stüdyolar konulmuş ve kontrollü güneş ışığı alabilmek için bu kısma güneş kırıcıları eklenmiştir. Karbon ayak izini azaltmak için, gelen kişiler bisiklet sürmeye teşvik edilmiştir. Bunun için bisiklet park yeri kuzeybatı kısmına yerleştirilmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın