Gent-Ryhove Fabrikası

Şehir merkezinde yer alan ve yıllar boyunca kademe kademe büyüyen Ryhove fabrikası, çürüme belirtileri göstermeye başlayınca çözüm arayışına gidildi.

TRANS architecture I urbanism yapıyı anlatıyor:

Eskimiş yapıdaki çalışma koşullarının şirketin başarısını etkilemesi ve kurumsal imajını kötülemesi sonucunda şirketin iki seçeneği vardı: kent çeperindeki sanayi bölgesine yeni verimli bir fabrika inşa etmek için mevcut konumunu terketmek veya fabrikayı kısmen yıkmak ve aynı yerde yeniden inşa etmek gibi zorlu bir görev üstlenmek. Şirketin seçimi olduğu yerde kalmak oldu ve böylece çalışanlar kendi semtlerinde çalışmaya devam edebildiler.

Yeni inşa edilen yapı ile alan yeniden yapılandırıldı, ulaşım ve taşımacılık verimli bir şekilde organize edildi. Projeyle beraber ek fabrika alanı ve bir yeraltı otoparkı da inşa edildi.

Projenin önemli bir amacı da bir yerleşim bölgesinde sanayi genişlemesini kabul edilebilir kılmaktı. Bu nedenle ‘teraslı ev tipolojisi’ projeye referans olarak seçildi. Cadde cephesi, yaklaşık 5m genişliğinde parçalara ayrıldı.

Bina standartlaştırılmış prefabrik elemanlarla yapıldı. Betonarme kolonlar, CLT ve metal sandviç paneller, kent merkezinin dokusuna uygun karaktere sahip bir konstrüksiyon oluşturmak için birleştirildi.

Basit eğimli bir çatıya sahip olan binanın köşelerinde ise üçlü yapıda çatı kullanıldı. Yükleme ve boşaltma alanı, arazinin ortasında konumlandı. Böylece taşınan mallar gizlenmiyor, fakat fabrikanın kalbinde yer alıyor.

Bram Aerts Konferansı “Otonom Değişimler: Yapılı Çevreyi Dönüştürmek ve Yeniden Yorumlamak”


Belçika’nın önde gelen mimarlık ofislerinden olan TRANS architectuur & stedenbouw’un Kurucu Ortağı Bram Aerts, 44. Yapı Fuarı kapsamında konferans vermek üzere İstanbul’a geliyor. Arkitera iş birliğinde düzenlenecek konferans, 24 Mart 2022 Perşembe günü, saat 16:15’te TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ZeroBuild Zirve Sahnesi, Salon 2’de yapılacak.

TRANS architectuur & stedenbouw Hakkında

Belçike Gent merkezli mimarlık ofisi TRANS 2011 yılında Bram Aerts ve Carolien Pasmans tarafından kuruldu. Mimarlar ve şehir plancılarından oluşan ekibiyle kısa bir süre içinde ofis, çok beğenilen Flaman tasarım uygulamaları neslinin önünde güçlü bir itibar kazandı.

Büyük ilgi gören projeleri arasında; Brüksel’deki Kraliyet Tiyatro, Sinema ve Ses Enstitüsü, Ghent’teki Kültür Merkezi Topluluğu, Brüksel’deki karma kullanımlı Dockside kulesi ve yakın zamanda halka açılan Ghent yakınlarındaki Leietheater yer alıyor. Ofis halen Ghent, Eeklo, Turnhout, Hasselt ve Pelt şehirlerinde büyük ölçekli masterplanlar üzerinde çalışıyor. Ayrıca Carmody Groarke ve RE-ST ile birlikte Design Museum Ghent için düzenlenen uluslararası tasarım yarışmasını kazanarak projeyi hayata geçirmeye hak kazandı.

Ofisin kurucuları Bram ve Carolien halen Leuven Üniversitesi, Antwerp Üniversitesi ve Rotterdamse Academie voor Bouwkunst’ta mimarlık ve şehircilik üzerine dersler veriyor.
TRANS, 2015 ve 2017 yıllarında Flaman Brabant Mimarlık Ödülü, 2019 Belçika Bina Ödülleri, 2019 Emlak Ödülleri, BigMat Ödülleri ve Jo Crepain Ödülleri’nin sahibi oldu. Ayrıca yine 2019 yılında EU Mies van der Rohe Ödülü’nde finale kalmayı başardı.

TRANS architectuur & stedenbouw: https://transarchitectuurstedenbouw.be/

Konferansa Kayıt

Konferansa ücretsiz katılmak için buradan online kayıt olunması zorunludur.

Etiketler

Bir cevap yazın