Gare Maritime – Neutelings Riedijk Architects

Gare Maritime – Neutelings Riedijk Architects

Brüksel’de bulunan, zamanında Avrupa’nın en büyük demiryolu yük istasyonu olan tarihi yapı alışveriş ve ofis alanları içerek karma kullanımlı bir mekana dönüştürüldü. Neutelings Riedijk Architects tarafından tasarlanan Gare Maritime, parkları ve meydanları ile bir mahalle niteliğinden düzenlenmiş.

20’nci yüzyıl başından kalma tarihi yapının içine yerleştirilen 12 pavyon yeni karma işlevlerin mekanlarını oluşturuyor. Bu ayrıksı düzenin yarattığı boşluklar aynı zamanda sokak, park, meydan gibi kentsel kurguların alışıldık biçimde uygulanmasına olanak sağlamış. Yapının merkezindeki alan, halka açık bir etkinlik alanı olarak boş bırakılmış. Bu etkinlik alanının her iki tarafında inşa edilen bulvarlarda 10 adet büyük park mevcut.

Çapraz lamine ahşap panellerden üretilen pavyonlar, bu yeniden işlevlendirme projesinde kullanılan beton oranının asgari düzeyde olmasını sağlamış. Taşıyıcı olarak prefabrike ahşap paneller kullanılmış aynı zamanda inşaat süresini de hatırı sayılır miktarda azaltmış. Proje bir bütün olarak Avrupa’nın en büyük çapraz lamine ahşap uygulaması olma özelliğine de sahip.

Fosil yakıt kullanılmayan ve tamamen enerji nötr olan Gare Maritime’in Picards Sokağı tarafındaki cam cephesi ve çatıda toplam 17.000 m2 güneş paneli mevut. Bununla birlikte projede yağmur suyunu yeniden kullanma ve jeotermal enerji sistemleri de mevcut.

Etiketler

Bir cevap yazın