Gardenhouse

Gardenhouse

MAD’in Amerika’da inşaatı tamamlanan ilk yapısı olan Gardenhouse, konut ve ticari işlevler barındıran karma kullanım bir proje.

Kaliforniya’nın Beverly Hills bölgesinde yer alan yapı ile MAD, kent merkezlerini saran basmakalıp dörtgen kutulara karşı cevap oluşturacak, sakin, huzurlu bir vaha yaratmayı amaçlamış. Gardenhouse yapısının girişi, tepenin içine giren bir mağara gibi tasarlanırken, site sakinlerinin ışık, gölge ve su oyunları ile gerçeküstü bir diyara giriyor olduklarını hissetmeleri amaçlanmış. Giriş aynı zamanda, hemen ardında yer alan, yaşayan bir tablo gibi kurgulanmış avlu manzarasını çerçeveliyor.

MAD, Gardenhouse projesini yeşil bir “tepe” (canlı duvar) üstüne yerleşmiş “köy” (konut birimleri) gibi hayal ederek projelendirmiş. Yapının bazasını oluşturan canlı duvarda yerel, kuraklığa dayanımlı sukulent ve sarılıcı bitkiler kullanılarak sulama ve bakım masrafları en aza indirilmiş.

4.460 metrekarelik “köy” iki stüdyo, sekiz daire, üç konak ve beş villa içeren farklı konut tipolojilerinden meydana geliyor. Bu çeşitlilik sayesinde, böylesine küçük ölçekli bir projede hem bir çeşit topluluk hem de bireysellik yaratabilen muhtelif mekanlar üretmek amaçlanmış. Projede, her konut biriminin kendi giriş/çıkış ve dolaşım rotası ve kırma çatı altına yerleşen dinamik hacimleri mevcut.

Bu kırma çatı dairelerin sarmaladığı, ikinci katta yer alan iç avlu, site sakinleri için bir toplanma alanı, merkezi bir peyzaj oluşturuyor. Tasarımcılar, her daireden avluya bakan balkonların mesafe ve yönelimini, avlu ve evler arasında sakin, müstakil ve rahat kılacak şekilde düzenlemiş.

Etiketler

Bir cevap yazın