Gaodang Buyi Dağ Köyü’nün Koruma ve Rehabilitasyonu

Gaodang Buyi Dağ Köyü’nün Koruma ve Rehabilitasyonu

30 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında Lizbon’da düzenlenen 15. World Architecture Festivali (WAF)’nde Landscape of the Year Prize kazananı olan Preservation and Rehabilitation of Gaodang Buyi Mountain Village, SHANCUN Atelier, School of Architecture, Tsinghua University + Anshun Institute of Architectural Design ortaklığında tasarlandı.

Gaodang, Çin’in en güneyindeki Guizhou şehrinin merkezinde yaklaşık 2000 yıldır var olan bir Buyi köyü. Trafiğe elverişsiz dağlık bir köy ancak Buyi etnik grubunun ayakta kalan kültürünü ve de tamamı eşsiz olan karakterini korumaya devam ediyor.

Son yıllarda Gaodang Köyü ekolojik kötüleşme, bozuk yapılaşma, niteliksiz konut artışı özellikle de gençlerin dışarı çıkması, var olan kültürel mirasın unutulması gibi sorunlarla karşı karşıya kaldı. Bu durum ekonominin ve toplumun içinin boşaltılması ve topluluk uyumunu zayıflatan durumlarla sonuçlandı.

Zorluklarla ilgili, ekip 2015’ten beri koruma ve yenileme planı üzerine çalışmaya ve toplulukta “İşbirliği Başlatma-Oylama-Paylaşma” süreci ile aşamalı olarak uygulamalara başladı.

  • Dağda; topluluk uyumunu güçlendirmek için unutulan mirasın koruma ve yeniden işlevlendirme uygulaması
  • Köyde; iyi bir hayatın gerçeklendirmesi için varolan meydanın ve de yerleşim bölgelerinin yenilenmesi
  • Miras İzi: miras ve köyün, rutin ve efsanenin, bugün ve geçmişin bağlantısı.

7 yıllık kesintisiz topluluk çalışmasından faydalanarak, ulaşılan miras ve estetik değeri, köylüler ve yerel bilgi, malzeme ve el işine saygı duyulması ve uygulanmasında hem fikir olundu. Artık tüm topluluk miras kalan mimarinin restorasyon ve yeniden kullanımıyla birleşti.

Çok yönlü danışmaya ve sakinlerin katılımcı yaratımına dayanarak, Gaodang ekolojide , ekonomide, kültürde ve diğer içeriklerde sürdürülebilir bir gelişmeyi başardı ve artık kırsal yeniden canlandırma yolunda.

 

Etiketler

Bir cevap yazın