Gainfarn Lisesi

Gainfarn Lisesi

1970'lerde orman bekçisi yetiştirmek üzere açılan okul, Franz Architekten tarafından çağdaş eğitim veren bir kurum oluşturmak adına yenilendi ve genişletildi.

Eski Yenilendi

Binanın eski yerleşim kanadı strüktürel nedenlerle ve tavan yüksekliği çok az olduğu için yıkıldı. Bu yıkımdan elde edilen moloz yeni binanın temelinde kullanıldı. Sınıfların bulunduğu kısım ve spor salonu korundu ve bir dizi sınıf ile yeni bir spor alanı eklenerek genişletildi. 4 katlı yapılar merkezde yeni oluştutulan tek katlı yapının etrafında şekillendi.

Eski yapı donatılı beton iskelete sahip olduğu için adaptasyonda sorun yaşanmadı ve yeni binada tekrar işlevlendirilebildi. Sınıflar arasında hafif bölücü duvarlar kullanıldı ve şerit pencerelerle  tutarlı ışık sağlandı. Eski ve yeni binada, detaylarda, cephelerde, iç düzenlemelerde kısacası yapının her noktasında benzer uygulamalar yapıldı. 4 bina da farklı gri tonlarına sahip fiber çimento çinileri ile kaplandı.

İçeri ve Dışarı Arasında

4 binanın konumlandırılması farklı dış mekanların oluşumunda yardımcı oldu: her biri kendi giriş-çıkışına sahip okul bahçesi, spor alanları ve otopark gibi. Önemli kanopilerde rengarenk ince levhalar kullanıldı ve tüm erişimler zemin katta toplandı.

Merkezi tek katlı binada yer alan kütüphane, çok amaçlı salon ve soyunma odaları serbest bir formda gruplandırıldı. Döşemelerde sağlam ve dayanıklı dökme mozaik kullanılırken iki kat arasında kullanılan geniş basamaklar tribün formunda sınıflar oluşturdu.

Zemin katta yer alan spor salonları dış spor alanlarıyla bağlantılı olarak çözüldü ve böylelikle okul zamanları dışında farklı etkinliklerde de kullanılması da sağlandı.

Üst katta ise büyük, korunaklı bir çatı terası tasarlandı. Ahşap zemin, bitkiler ve zemin aydınlatması ile bir açık hava yaşam alanı olarak düşünüldü. Büyük dairesel oturma gruplarına entegre ışık kubbeleri zemin katın doğal yollarla aydınlatılmasını sağladı.

Tüm bina düşük enerji standartlarına uyacak şekilde tasarlandı ve donanımlar nispeten basit tutuldu.

Etiketler

Bir cevap yazın