Furla Genel Merkezi

Mimarlık ve doğayı işlevsel bir denge içinde bir araya getirmeyi amaçlayan Furla Genel Merkezi “Progetto Italia”, GEZA Architettura tarafından tasarlandı.

2021 yılında tamamlanan genel merkez İtalya’nın Floransa kentinde, Tavarnelle Val di Pesa’da yer alıyor. Tepeleri, tarihi mirası ve tarım alanlarıyla meşhur Chianti peyzajı içine yerleşen yapı ile çevresinin uyumu projenin önemli odaklarından biri olmuş.

Fabrika, 42.000 metrekarelik arsada 18.300 metrekarelik inşaat alanına sahip. Üç ana hacimden oluşan yapıda ofisler, laboratuvarlar ve lojistik birimleri bulunuyor. Bu hacimler çok fazla zıtlık yaratmadan, peyzajla uyumlu içinde tasarlanmış. Arazi yapısı dikkate alınarak yerleştirilen hacimler, etraflarındaki açık alanları da tanımlıyor. Ormanlık alana bakan teras sistemleri ve yeşil çatılar sayesinde doğa, iç ve dış mekan arasındaki sınırların erimesi amaçlanmış. Toskana villalarından ilham alan ana girişe uzanan yolun iki tarafına dikilen servi ağaçları doğrusal bir nizamda ziyaretçileri karşılıyor. Aynı ritim, güneş kırıcılar ve cephede de tekrar ediyor.

İç mekanlar, esnek bir plana sahip. Düzenli sıralanmış ofisler, yeşil teraslar veya bağlantı mekanları ile noktalanıyor. Teraslar, yeşil örtüler ve doğal ışık daha sürdürülebilir bir çalışma ortamına katkıda bulunurken, aynı zamanda kullanıcıların rahatlamasını ve doğa ile temasın tadını çıkarmalarını sağlıyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın