Fogo Adası’nda Sanatçı Atölyeleri

Fogo Adası’nda Sanatçı Atölyeleri

Proje, Fogo Adası üzerinde Shorefast Foundation için tasarlanmış altı tane sanatçı stüdyosunu içeriyor. Proje 2010 yılı itibariyle bir sanat ikamet programı için temel oluşturuyor. Stüdyolar, Fogo Adası'nın ikamet bölgelerinden uzak alanlarında sanatçı konutları olmak üzere inşa edildi. Dünyanın her yerinden gelecek sanatçılar bu mekanlarda yaşayacak ve bu bölgede iş yapacak.

Fogo Adası, Kanada’nın Newfoundland bölgesi dışında kalan bir alan. The Shorefast Foundation, Fogo Adası’nda yaşayanlarla birlikte çalışarak adanın kültürel ve doğal güzelliklerini koruyor, bu amaç için sanatı kullanıyor. Bu yüzden vakıf mimarlardan halkın nereden geldiğine saygı gösteren, doğaya kırılgan bir yaklaşımda bulunan, hayalgücüne dokunan ve geçmiş ile gelecek arasında bir bağlantı kuran yapılar tasarlamasını istedi.

Proje, Fogo Adası üzerinde Shorefast Foundation için tasarlanmış altı tane sanatçı stüdyosunu içeriyor. Proje 2010 yılı itibariyle bir sanat ikamet programı için temel oluşturuyor. Stüdyolar, Fogo Adası’nın ikamet bölgelerinden uzak alanlarında sanatçı konutları olmak üzere inşa edildi. Dünyanın her yerinden gelecek sanatçılar bu mekanlarda yaşayacak ve bu bölgede iş yapacak.

Stüdyoların çeşitli formlara sahip olmasının arkasındaki fikir, doğal ortama karşı cesur bir şekilde geometrik yapılar oluşturmak. İlkbahar, yaz ve sonbaharda sanatçı stüdyolarında mevsim geçişleri sırasında çevre gözlemlenebiliyor.

Stüdyoların tümü deniz yöneliyor. Sanatçıların engelsiz ve ilişkisiz hissetmesini sağlamak için yerden yükseliyor. Seçilen malzeme ve yapım yöntemleri Fogo Adası’nın yerel mimarisini yansıtıyor.

Çevre zamanla yapıların üzerinde işaretlerini bırakacak. Tüm stüdyolar kendi enerjilerini üretiyor, kendi atık ve geri dönüşümlerini gerçekleştiriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın