FLUX (AKI)

FLUX (AKI)

MEF Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi İpek Erişen'in, ARC 202, Architectural Design IV kapsamında Dr. Öğr. Üye. Avşar Karababa yürütücülüğünde hazırladığı Flux (Akı) projesi.

Flux, yeni sakinleri için yaşam birimleri ile yerel halk için etkinlik ve sergi alanlarının bulunduğu bir konut projesidir.

Edirnekapı’da Eski Kent Surları’nın bulunduğu bölgede sosyal yaşantıyı canlandırmak konseptiyle geliştirilen proje; MEF Üniversitesi Mimarlık Bölümü, Mimari Tasarım IV dersi kapsamında Dr. Öğr. Üyesi Avşar Karababa yürütücülüğünde kapsamlı bir senaryo oluşturularak hazırlanmıştır. Senaryo kapsamında konuttaki farklı birimlerde yaşayacak olan performans sanatçısı, perküsyon sanatçısı ve sinemasever gibi farklı mesleklere ve ilgi alanlarına sahip ‘’Yeni sakinler’’ yerel halk ile birlikte çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Bu sayede hem yerel halkın birbirleriyle olan iletişiminin güçlendirilmesi, hem de sur bölgesinin farklı bir şekilde deneyimlenerek potansiyelinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.

Proje sosyal yaşantıyı canlandırmayı hedeflediğinden mekanların konumlandırılması, birbirleri ve sokakla olan etkileşimleri de tasarım sürecinde önemli bir rol oynamıştır. Etkinlik mekanları, sokakla ve kendi aralarında etkileşim içinde konumlandırılmıştır. Bu alanlar arasında tasarlanan katlanabilir ahşap panjurlar, pencereler ve duvarlarla alanlar arasında bir süreklilik yaratılmıştır.

Aynı zamanda sınırların değişken hali sayesinde mekanlar farklı kullanımlar için uygun hale getirilmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın