Fish Tail Park

Turenscape, orta doğu Çin'deki Yangtze Nehri’nin aktığı taşkın ovada konumlanan Nanchang şehrinde, kötü bir şekilde suistimal edilmiş 126 dönümlük bir araziyi, yağmur suyunu düzenleyen, vahşi yaşam için habitat sağlayan, bir dizi eğlence fırsatı veren, yerel sakinlere doğayla bağ kurmanın yeni bir yolunu sunan rüya gibi yüzen bir ormana dönüştürdü.

Tüm bunlar, çevredeki kentsel gelişim için bir katalizör görevi gören Yeni Bölge’ye benzersiz bir kimlik kazandırdı. Fish Tail Park, muson yağmurları ve değişken iklimlere sahip bölgeler için sel, habitat restorasyonu ve rekreasyon taleplerinin çeşitli zorluklarını ele alabilen, tasarlanmış kentsel doğanın kopyalanabilir bir modelini sunuyor. Proje, peyzaj mimarının şehirlerde sadece insanlar için değil, aynı zamanda doğa ve kritik doğal süreçleri yönlendiren muson fırtınaları gibi güçlü kuvvetler için de yeni alanlar açmanın mümkün olduğunu gösterme çabasının bir parçası.

Kentsel bir çöp yığınının değerli bir göl adasına dönüşümü

Bataklığın tepesinde Antik Çağ tarımları (chinampa- göle dikilen kazıklar üzerine konulmuş kamıştan yapılan dikdörtgen platformların üzerine toprak konularak yapılan bir tarım şekli) ve yüzen bahçe sistemi gibi basit boşaltma ve doldurma teknikleri gibi eski tarım konseptinden esinlenerek, sahaya dökülen kömür külü geri dönüştürülmüş ve balık göleti bentlerinden gelen kirle karıştırılarak çok sayıda adacık yaratılmış. Aynı zamanda göl tam 1 milyon metreküp yağmur suyu akışını yakalama kapasitesi sağlayarak, 2 metrelik su yükselmesini karşılayacak şekilde tasarlanmış.

Parkın kalbinde akışa uyarlanmış bir orman

Poyang Gölü’nün doğal muson seline adapte olmuş bataklık manzarasından esinlenen firma, dalgalı su seviyelerinde yaşayabilen Taxodium distichum, Taxodium distichum var imbricatum ve Metasequoia glyptostroboides gibi ağaç türlerini seçti. Dalgalanan su seviyeleri genellikle çorak çamurlu kıyı şeritlerini açığa çıkardığı için, kıyı şeritleri ve ada kenarları boyunca çok yıllık ve yıllık sulak alan bitkileri dikildi ve nilüfer bitkileri oldukça verimli göl örtüsü sağlıyor.

Yıllık muson selleri sırasında sular altında kalan su üzerindeki merkezi orman, doğayı keşfetme fırsatları ve dağınık, sürükleyici bir bataklık deneyimi sunuyor. Bu arada, parkın çeperindeki sahil, 20 yıllık selleri barındıracak ve doğal oyun alanları, plajlar, fıskiyeler ve çimler gibi yerel halkın rekreasyonel ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir alan sağlayacak şekilde tasarlandı. Kentsel akışı filtrelemek için tasarlanmış teraslı sulak alanlar da bu düşünceye dahil edilmiş bir diğer unsurlar olarak projede kendini gösteriyor.

Doğa ile sürükleyici temas için sele dayanıklı bir yürüyüş yolu ve noktalar

Bir bisiklet yolu ve servis yolu parkın çeperine doğru akıyor. Yaya yolları ve platformlardan oluşan bir ağ gölü çevreliyor ve ormanlık adalara erişim sağlayarak ziyaretçilere keşfedilecek sayısız fırsat sunuyor. Yürüyüş yolu, parkın orta kısmına bir seferde birkaç gün erişilemez hale getirebilen 20 yıllık sel olayları ve yıllık muson selleri sırasında su altında kalacak şekilde tasarlandı. Dairesel yaya ve bisiklet yolları 20 yıllık sel hattının üzerinde yer alırken, ahşap yürüyüş yolu ve platformlar prefabrik betondan yapılmış, yerden kopuk veya su üzerinde yüzer durumda ve banklarla birlikte suya daldırıldıktan sonra kolayca yıkanabilir alüminyumdan yapılmış.

Etiketler

Bir yanıt yazın