Fatih Şehremini’de Karma Yapı Projesi

Fatih Şehremini’de Karma Yapı Projesi

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Hanife Rümeysa Kurt tarafından Dr. Öğr. Üyesi Uğur Özcan yürütücülüğünde hazırlanan 2020-2021 Bahar Dönemi "Çok Katlı Yaşam ve Sosyal Donatı" projesi.

Proje bünyesinde konut, sosyal alanlar, ticaret ve ofis gibi farklı fonksiyonlar barındırmakla birlikte, proje alanı Fatih’in Şehremini ilçesidir. Arazi içerisinde Mustafa Çavuş Mescidi yer almaktadır. Kütlelerin yerleşimi için mescit, manzara, yükseklik ve güneş gibi unsurlar ele alınmıştır. Mescit bir odak noktası seçilerek kütlelerin yerleşimi ve yükseklikleri belirlenmiştir. Ulaşım ve araç sirkülasyonu için araziyi ikiye bölen bir kontrollü araç yolu tasarlanmıştır.

Millet Caddesi boyunca ofis ve ticari birimler bulunmaktadır. Caddenin bir kısmında yükselen ofis kütlesi, mescide yaklaştıkça yerini kısalan ticaret birimlerine bırakmıştır. Caddedeki insanları arazinin iç kısımlarına almak için ticaret öğeleri boşluklu ve geçirgen bir sirkülasyon alanıyla desteklenmiş böylece serbest bir geçiş sağlanırken, han gibi çalışan bir ticaret alanı tasarlanmıştır. Bunun yanında ticaret ve ofis birimlerini birbirine bağlayan şeffaf bir atrium bulunmaktadır.

Karanfilli Çavuş Caddesi boyunca sosyal birimler bulunmaktadır ve ticaret birimleri gibi geçirgen biçimde tasarlanmıştır. Sosyal birimlerinin bu caddede bulunmasının asıl nedeni aks üzerinde bulunan okullardaki öğrencilerin yararlanabileceği kafe, atölyeler, sergi alanları ve laboratuvarların bulunmasıdır.

İskender Bostanı Sokak’a paralel ve arazinin iç kısımları daha sakin olduğu için konut yapıları bu kısma yerleştirilmiştir. Konutlar birbirlerinin ışığını kesmeyecek şekilde şaşırtmalı yerleştirilirken; manzara yönü ve Mustafa Çavuş Mescidine göre konut yükseklikleri belirlenmiştir. Konutlar için daha mahrem avlular ve donatılar tasarlanmıştır. Konutların altında bulunan ticaret birimler için berber, kreş, kuaför, fırın, kırtasiye ve spor alanları gibi daha özel işlevler belirlenerek bölge sakinlerince kullanılması amaçlanmıştır. 3+1, 2+1 ve loft dairelerden oluşan iki tip konut tipi bulunmaktadır. Alçak katlı konutların çatıları ve ticaretlerin üstü konut sakinleri için kullanılabilecek teras ve sosyal alanlar barındırmaktadır. Konut birimlerinin araç yolu ve ticaretle bağlantısının kopmaması için yarı açık bir geçiş tasarlanmış ve böylece hem mahrem hem dışarıyla iletişimi olan konutlar oluşmuştur.

Cephede brüt beton 2 farklı tonda kullanılırken, kütlelerin belli kısımlarında metal, dikey güneş kırıcı elemanlar kullanılarak cephe tasarımı oluşturulmuştur. Projede bir adet konuta hizmet eden bir adet de ofis ve ticarete hizmet eden iki katlı kapalı otopark bulunmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın