Fatih Şehremini’de Karma Yapı Projesi

Fatih Şehremini’de Karma Yapı Projesi

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Mehmet Etka Tozal tarafından Dr. Öğr. Üyesi Uğur Özcan yürütücülüğünde hazırlanan 2020-2021 Bahar Dönemi "Çok Katlı Yaşam ve Sosyal Donatı" projesi.

Projenin konusu karma yapı olup bünyesinde sosyal kültürel alanlar, ofis, konutlar ve ticaret alanları gibi çeşitli fonksiyonları barındırmaktadır. Projenin çalışıldığı alan ise İstanbul’da yer alan Fatih ilçesindeki Şehremini semtidir.

İlk olarak arazimiz fonksiyon analizleri sonucunda arazi içinden geçen araç yolları ile üç parçaya ayrılmıştır. Bu yollar ticari hacimlere ulaşım ve konut yapılarına ulaşım için kullanılmaktadır.

Tasarım kararları alınırken arazimizde bulunan Mustafa Çavuş Mescidi odak noktası alınmıştır. İşlev analizleri sonucunda yerleşim kararları aldıktan sonra mescit ve çevresinde sosyal bir merkez oluşturma fikri benimsenmiştir. Özellikle öğrenci yoğunluğunu da bu sosyal alana çekmek için çeşitli alanlar tasarlanmıştır. Çarşı bölgesi teras katları ve ortasında bulunan su öğesi ile desteklenmiştir. Çeşitli su gösterilerinin yapılacağı bu alan günün her saatinde canlı ve aktif olması planlanmıştır.

Yoğunluğun fazla olduğu millet bahçesi cephesinde de banka ve turizm acentelerine yönelik çeşitli ticari mekanlar oluşturulmuştur. Ofis hacimleri de gene bu ticari aksın üst kotlarına yerleştirilmiştir.

Konut hacimleri ise yoğunluğun az olduğu güneydoğu cephesinde konumlandırılmıştır. Bu konumlandırma yapılırken çevre konutları düşünerek binalarımız parsel sınırından en az 10 m uzaklaştırılmıştır. Bu sayede ferah sokak algısı oluşmuştur. Gene bu cephelere yerleştirdiğimiz yeşil alanlar ile küçük meydanlar oluşturulmuştur. Konut yapılarımız 3 adettir. 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve loft daire çeşitlerimiz konutlarımızda mevcuttur.

Üst kotlarda konutların kullanımına verdiğimiz teras bahçeler konutta yaşayanların daha fazla sosyal alana sahip olmasını sağlamıştır. Belirli bölgelerde su öğesi manzarası ile keyifli vakit geçirilmesi düşünülmüştür. Ofis kullanımına uygun ve ofis blokları arası geçişi sağlayan üst kotta teras alanları mevcuttur.

Güvenlik gerekçesi ile konut otoparkları ve ofis otoparkı ayrı olarak alt kotta kapalı otopark olarak çözülmüştür. Her daireye en az 2 araç düşecek şekilde tasarlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın