Eyüp’te Mercado Tasarımı

Eyüp’te Mercado Tasarımı

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Davut Ekinci tarafından Dr. Öğr. Üyesi Uğur Özcan yürütücülüğünde hazırlanan 2020-2021 Yaz Dönemi Mercado Projesi.

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde tasarlanan Mercado Projesi’nde çevresel analizler doğrultusunda yerleşim ve tasarım kararları alınmıştır.

Arazinin konumu gereği yaya sirkülasyonunun bulunduğu Arasta Meydanı, projenin yerleşimi konusunda en etkili unsurlardan olmuş ve geçiş alanları ile birlikte yarı açık alan ihtiyacını doğurmuştur. İlçe ve bölge mimarisi ve silüeti dikkate alınarak bina yüksekliğini 10 metrede tutma kararı alınmıştır. Hem bu ticari merkeze hem de bölge halkına hizmet edebilecek 320 araçlık bir kapalı otopark ihtiyacı karşılanmıştır. Bu projenin amacı sadece kapalı ve açık pazar, yeme-içme alanlarının olduğu bir ticari merkez oluşturmak değil, aynı zamanda rekreasyon alanlarının bulunduğu ve yeşil dokunun hissedildiği önemli bir kentsel merkez oluşturmaktır.

Projenin konsepti açık ve kapalı pazar alanlarını içeren, aynı zamanda iç mekanda yeme-içme alanlarını kapsayan bir ”Food Court”(Mercado) olmuştur. Toplam 300 metrekarelik kapalı alan ihtiyacı karşılanmıştır. Arazinin Eyüpsultan Camii’ne komşu olması sebebiyle dil birliği yakalama çabası sonucu çatı örtüsünün strüktür tasarımında islami geometrik bir desenin modüler sistemi çözülmüştür ve çatı kütlesi zemine çelik ağaç kolonlar ile oturtulmuştur. Çatı sisteminde çelik kirişlerin arasına şeffaf akrilik levhalar yerleştirilerek iç mekanda yukarıdan ışık almak hedeflenmiştir.

Projenin iç mekandaki konsepti ise geniş açıklığın avantajını kullanarak tamamen şeffaf bir cephe ile ferah bir mekan tasarlamak olmuştur. İç mekanda servis mekanlarında ada şeklinde ahşap malzemeden üretilmiş kiosklar yerleştirilmiş, restoranda ise zeminde ahşap malzeme tercih edilmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın